Новата 2015 г. започва с исторически ниски лихви по кредити и депозити за домакинствата и бизнеса след демократичните промени от 1989 г. Прогнозите на банкери и брокери са, че лихвите ще продължат да се понижават и през тази година. Очакванията са това да доведе до ръст на сделките с имоти с около 5%. Причината е в по-високата доходност – средно около 5% при имотите срещу 2% по депозитите, както и по-високата сигурност на инвестицията.
Тенденцията за понижаване на лихвите по кредити ще се запази през 2015 г. като домакинствата ще продължат да бъдат предпазливи при вземането на финансови решения, коментира Крум Алексиев, директор "Маркетинг и клиентски сегменти" в "УниКредит Булбанк". Той прогнозира лек ръст на сделките с имоти от около 5%, което ще раздвижи пазара на ипотечни заеми.
Очакваме лихвите по кредитите да паднат с между 0.25 и 1 процентни пункта при различните видове заеми през 2015 г., каза Тихомир Тошев, изпълнителен директор на "Кредит Център". Той прогнозира нарастване с от 4 до 6% на обемите ипотечни, фирмени и потребителски заеми, както и ръст при кредитирането за покупка на имоти на "зелено".
Лихва между 6 и 7% за ипотечните заеми
Прогнозите, че промените в Закона за потребителския кредит, които влязоха в сила през лятото на 2014 г., ще доведат до оскъпяване на заемите не се сбъднаха. Въпреки несигурната политическа обстановка и слабия икономически растеж конкуренцията в банковия пазар доведе до по-добри ценови условия по кредитите.
В момента лихвите по нови ипотечни заеми се движат между 6 и 7%., показва проверка в няколко банки. Последните данни на БНБ за ноември също отчитат понижение на лихвите по жилищните кредити. Тези в левове поевтиняват с 0.14 процентни пункта до 6.34%, а в евро - с 0.21 процентни пункта до 6.78%.
Средно се тегли заем до 50 000 евро за покупка на жилище в голям град – София, Варна, Бургас и Пловдив, показват данните на агенциите за недвижими имоти. Близо половината от теглилите заем са на възраст между 36 и 45 години, като най-предпочитаният срок за изплащане остава този до 20 години.
Въпреки желанието на много банки на пазара да предложат на клиентите си стабилност в изплащането на кредитните им задължения чрез непроменлива месечна вноска, интересът към заемите с фиксирана лихва продължи да спада, за сметка на увеличаващия се интерес към кредитите с атрактивни плаващи лихвени проценти, коментира Крум Алексиев от "УниКредит Булбанк". Според него една от възможните причини е очакванията на потребителите за ниски пазарни лихвени индекси в краткосрочен и средносрочен период.
При потребителските заеми лихвата се движи от 7.5 до 15%
При потребителските заеми лихвата се движи в широк диапазон от 7.5 до 15%, сочат данните на "Кредит център". Лихва от 7.5% се дава на потребители с месечен доход от над 2000 лв., чисто кредитно досие и без други заеми, поясни Тихомир Тошев.
Данните на БНБ сочат повишаване на средния лихвен процент по кредитите за потребление в левове с 0.35 процентни пункта до 11.46% през ноември, докато тези в евро се понижават с 0.48 процентни пункта до 8.60%.
През изминалата 2014 г. имаше повишено търсене на потребителски кредити и нарастване на средния им размер до 8100 лв. при 7300 лв. за 2013 г., сочат данните на "УникКредит Булбанк". Наблюдава се и все по-голямо желание за по-бързо погасяване на задължението, като средният срок на потребителския кредит намалява от 8 на 7 години.
Фирмите за бързи кредити с нови такси
Фирмите за бързи кредити, които отпускат предимно заеми до 400 лв., компенсират намаляването на лихвата с нови такси за експресно одобрение, домашно посещение на техен специалист или при отпускане на заем без поръчител, като това може да струва на хората между 100 и 150 лв. допълнително.
С промените в закона максималната лихва при бързите кредити при просрочени задължения може да достигне до петкратния размер на законната лихва. Тя се определя от основния лихвен процент (ОЛП) на БНБ, плюс надбавка от 10%. За януари 2015 г. ОЛП е 0.01%, което означава, че максималният размер на лихвата по бързите заеми не може да е над 50.01%.
Интересът към "бързите кредити" остава заради значително по-лесния достъп до тях, отколкото банковото кредитиране.
Лихвите по депозитите паднаха под 2%
Годините, в които лихвите по депозитите бяха достигнали до 6 -7%, изглежда са отминали. В момента те се движат между 1 и 2%.
Средният лихвен процент по срочните влогове в лева през ноември се е понижил с 0.19 процентни пункта до 2.46%, а по тези в евро - с 0.20 проценти пункта до 2.29%, сочат последните данни на БНБ.
Тенденцията е лихвите по депозитите да продължат плавно да да падат и през първото тримесечие на тази година, прогнозира Централната банка в последния си тримесечен преглед за 2014 г. Като причини са сочат високата ликвидност на банковата система, високата норма на спестяване на хората и слабото търсене на кредити.
TrafficNews.bg