Случаят с линейката, преследвана и в последствие със съставен акт на шофьора, предизвика огромен брой коментари и дискусии в мрежата. Телевизонен репортаж показа позицията на водача, който твърди че е бързал с включени светлини и сигнализация за село Скутаре, където имало пациентка в тежко състояние.
Сигналът бил за жена с кръвоизлив, която спешно трябва да бъде транспортирана до болница в града.
"Аз включих светлинен и звуков сигнал и впоследствие някъде по булеварда забелязах, че ме гони полицейски автомобил, който няколко пъти се опитваше да ме спре. Аз с мимики им показах, че бързам на спешен случай. Съответно минах на червен сигнал, като не възпрепятствах движението на участниците в движението и пешеходците", разказва пред Нова тв Георгиев.
По думите му полицейският автомобил на няколко пъти се опитал да го засече и да спре ленейката като отбие в страни от пътя. Шофьорът обаче отказал и продължил. В репортажа Георги Георгиев пропуска да спомене съществения факт , че е бил сам в линейката и в нея не е имало екип с лекар. Което, разбира се, поставя под съмнение възможността за реакция при посещението в дома на болната пациентка.
Ето и коментара на пловдивската полиция по случая, тъй като основните обвинения са срещу полицаите, преследвали и глобили Георгиев:
На 20 януари,в 13,49 ч. в “БНМП ЕВРОМЕД 6190 ГППМП” ООД е прието повикване за медицински транспорт от Скутаре до гр. Пловдив. Около 16,00 часа служители на сектор “Пътна полиция” констатират, че специален автомобил – линейка с рег.№ РВ8588РС, се движи по бул. ”България” като използва специален режим – звуков и светлинен сигнал, преминава през кръстовището на бул.”България” и ул.”Победа” на червен сигнал на светофарната уредба и продължава в посока запад. При изравняване с автомобила, полицейските служители установяват, че водачът е сам и липсва лекарски екип, отказва да се подчини на полицейско разпореждане и продължава към селото. За него са получавани сигнали, че управлява автомобилите, собственост на дружеството, използвайки неправомерно звуков и светлинен сигнал и създава предпоставки за пътнотранспортни произшествия. Предупреждаван е многократно на основание чл. 56 от ЗМВР да не допуска подобни нарушения.
Същевременно е изяснено, че автомобилът, шофиран от мъжа не е част от автопарка на ЦСМП – Пловдив. Съгласно чл. 11 от Закона за лечебните заведения “БНМП ЕВРОМЕД 6190 ГППМП” ООД, има право да извършва единствено дейности, свързани с: диагностика, лечение, рехабилитация и наблюдение на болни, консултации, профилактика и диспансеризация.
На водача са съставени два акта за установени административно нарушения по ЗДвП.
От ОДМВР-Пловдив е извършена и проверка на действията на полицейските служители, при която не са установени данни за превишаване на служебни правомощия или незаконосъобразни действия.
Съгласно чл. 91, ал. 3 от Закона за движение по пътищата специален режим на движение ползват моторните превозни средства на Спешна медицинска помощ.
Съгласно Закона за лечебните заведения и Наредба № 12 от 30 декември 2015 г. за утвърждаване на медицински стандарт "спешна медицина" право да осъществяват спешна медицинска помощ имат Центровете за спешна медицинска помощ /ЦСМП/ и лечебните заведения за болнична помощ със съществуващи структури по спешна медицина /спешни отделения/. В потвърждение на направените констатации е изискано становище от РЗИ – Пловдив, което е видно и от излъчения телевизионен репортаж.