800 доброволци, спортисти, деца, ученици, десетки камиони с кубици изгнили дървета, много ентусиазъм. Мисия Лаута за пети път събра хората, които искат Пловдив да има голям и красив парк. Всеки от тях идва с желание, тръгва си с чувство за добре свършена работа, но и с една идея неудоволетворение. Защото вижда, че след мащабната акция, растителността в парка продължава да е в отчайващо състояние. Пловдивчани, които редовно посещават Бунарджика, Младежкия хълм, Гребна база, Сахат тепе с тревога наблюдават, че състоянието  и на тези  паркове се влошава. Растителността съхне, появяват се ендемични видове, които задушават дърветата, изгнилите дънери стоят с години и стават обиталища на дървояди и други вредители, които след това нападат и здравите дървета. Продължителната суша и екстремните температури през лятото бавно, но сигурно убиват зелените пространства. Климатичните промени са факт, който няма как да подминем, а скоростта, с която те се случват е повече от притеснителна. Синоптиците са категорични, че тенденцията ще продължи и през следващите години и всяко следващо лято ще е по-горещо.

По данни  на община Пловдив средно на един жител се падат по 11.2 кв.м зеленина.  Но това е по документи. Всъщност действителната цифра е наполовина, смятат експерти. Но и двете стойности са много далеч от 50- те квадрата на човек, препоръчвани от Световната здравна организация.

Паралелно с това количеството ФПЧ се увеличава, пожарите и нерегламентираното изгаряне на отпадъци продължават да държат Пловдив в челните редици по мръсен въздух в Европа.

Какви са възможностите на Общинското предприятие „Градини и паркове“ да поддържат големите паркове в града и организират засаждането на нови? Видимо от състоянието на зелените пространства – крайно недостатъчни. В общинското дружество работят ограничен брой  хора, повечето от тях са в пенсионна възраст, заплатите са ниски, мотивацията вероятно отговаря на заплащането. Бюджетът на общинското дружество е 7 милиона лева, като 6 от тях се разпределят като заплати. Във фирмата работят около 550 служители, което означава , че средната заплата е около 800 лева. Няма как с 1 милион лева да се поддържат адекватно сега съществуващите паркове и зелени пространства.

През последните 10 години най- големите инвестиции бяха направени за облагородяването на "Цар-Симеоновата" и "Дондуковата градина" – общо около 16 милиона лева. И двете са добре поддържани, но крайно недостатъчни за пловдивчани.

„Най-доброто време да посадиш дърво беше преди 20 години. Второто най-добро време е сега“, гласи популярна китайска пословица. Така че ние сме закъснели фатално. А към този момент няма сериозни активности в тази посока.  

София и Бургас вече имат стратегии за  адаптация към трайните климатични промени. Също така и специално създадени звена, които да работят по тези стратегии. Бюджетът за поддържане на зелените площи трябва да е съобразен с новата климатична реалност и да се разпределя ефективно. Поддръжката на големите паркове трябва да е ежедневна и ако общината не може да организира тази дейност,  чрез обществени поръчки тази дейност трябва да се делегира на частни фирми, които да го правят и съответно да носят отговорност.

 

Рекорден брой доброволци на "Мисия Лаута" 5! Над 800 пловдивчани се включиха в голямото почистванеМалки и големи запретнаха ръкави за един по-чист парк

 

Пловдив се нуждае от спешна стратегия за адаптация към промените в климатаГрадът не е готов за новата гореща реалност заради презастрояване, неподдържана зелена система и кошмарен градски транспорт