"Аз съм фен на българската православна църква", изкрещява пред камерата Николай Бареков и вдига високо над главата си икона. Случката се разиграва в двора на пловдивския храм „Св.Св. Константин и Елена“, където малко по-рано митрополит Николай е венчал, тогава все още, журналиста.
По-късно научаваме, че разточителната сватба е подарък от богатите приятели на Бареков, които пък - още по-късно научаваме, че плачат заедно с него за съдбата на бедните в България.
Митрополит Николай също е приятел на богатите приятели на Бареков. Не сме го виждали да плаче.
Годината е 2008. Седем години по-късно Светият синод на Българската православна църква (БПЦ) определя Симеон Сакскобургготски за „цар на българите“ и решава да се споменава името му във всички обществени и частни богослужения във всички църкви и манастири.
"Благочестиваго и христолюбиваго царя болгарскаго Симеона” - всеки път.
Защо? С какви основания? Защо сега? Какво значи това?
Обяснения няма. Но има журналисти, които пресрещат патриарх Неофит в Плиска, където БПЦ отбелязва 1150 години от покръстването на българите, извършено от Княз Борис I.
„Това са неща, за които днес, като празничен ден, е трудно да се говори надълго и нашироко... Това е достолепие и негово достойнство, което той притежава и ние просто го поддържаме".
Кой разбрал, разбрал.
Предложението за това решение е на Пловдивския митрополит Николай.
2012 г.
Оръжейният търговец Петър Манджуков е обявен за архонт от митрополит Николай в Пловдив. Гости на събитието са Цветан Василев, Георги Гергов, Тодор Батков, Динко Динев и т.н. Много по-рано Старозагорският митрополит Галактион е открил гишето за архонтски титли, започвайки със Слави Бинев и Чомбе.
2013 г.
"По-добре без ролекс в рая, отколкото с ролекс в ада", казва митрополит Николай и обявява скъпия си часовник на търг, за да плати тока на храма „Света Марина“ в Пловдив. Никой не купува ролекса, токът не е спрян, драма няма.
2014 г.
Георги Първанов получава от митрополит Николай ордена “Св. апостол Ерм”. Преди него носители на ордена са още Георги Гергов, Петър Манджуков, кметът на Пазарджик Тодор Попов – да, същият, чийто дом наблюдавате днес с помощта на един дрон, бившият областен управител на Пловдив Тодор Петков и... бившият премиер Симеон Сакскобургготски.
2015 г.
Митрополит Николай предлага на Светия синод да вземе решението си за Симеон Сакскобургготски.
Всички тези събития вероятно нямат нищо общо помежду си. Само очертават кръга от лицата, които участват в тази игра.
Някъде в тези години
Цветан Василев се появява изографисан като светец в Гигинския манастир, за чието възстановяване са отишли част от парите на вложителите в КТБ. След избухването на протестите от 2013 г., самият Василев пожелава да бъде заличен от църковната стена.
Да се върнем пак през 2012 г.
Комисията по досиетата обявява резултатите от проверка за принадлежност на Светия синод. 11 от 15 в полза на Държавна сигурност.
Не чухме обяснение за това, не чухме разграничение, нито пък видяхме пречистване.
Не чухме обяснение за лимузините и ролексите.
Не чухме обяснение за това по какви критерии избират носителите на ордени.
Не чухме обяснение колко пари струва да лъснеш изографисан като икона.
Не чухме кой влиза в списъка от хора, на чиито сватби митрополитите лично бият камбаните.
Същите тези хора сега искат от правителството да ги пусне в държавните училища и да обучават децата ни.
Момчета, вие сериозно ли?
АВТОР: ИВАН БЕДРОВ / www.clubz.bg