Днес по радиото, за пореден път с патос ме осведомиха, че всичко у нас е чалга. Народът нямал шанс за спасение, защото чалгата е във всичко и навсякъде. Просто ситуацията можела да се опише с една дума „Гибел“... 

Отдавна слушам подобни апокалиптични анализи, ама днес вече наистина се ядосах. Защо ли? Поради няколко причини.

Въпреки че аз лично НЕ СЛУШАМ чалга, въпросният музикален „стил“ си съществува и да му лепиш морални и интелектуални етикети, които пък да използваш като социални аргументи е идиотско.

Личните ми наблюдения показва, че чужденците (огромната част от англичаните, с които съм се срещал, освен това ирландци, шведи и норвежци) се влюбват в чалгата още от първа нота. Не стига това, ами чат-пат са ме питали за заглавия и изпълнители и са изпадали в недоумение как така не слушам тази страхотна музика ...

Извън гореописания анализ, знаете ли колко точно слушат чалга?

Постоянният аргумент е, че „звездите“ на „Планета“ пълнели площадите. Истината е, че планетяните вярно събират някакви хора на площадите. Ама те са отишли по-скоро на безплатен концерт, отколкото от пристрастена симпатия. 

А как стои въпросът с реалната симпатия в условията на пазарна икономика? 

На концерта на AC/DC в София, през 2010 година цените на билетите започваха от 55 (най-евтините) и стигаха до 140 лева. На стадиона се събраха само ... 60 000 човека. И бяха само толкова просто защото ... стадионът не можеше да събере повече. Ако имаше 100 000 места, пак щеше да е пълен. 

Дори и най-голямата „планетна“ звезда, и при 10 лева билет, едва ли може да събере повече от 5 000 човека на едно място. А ако си сложат цени между 55 и 140 лева знаете ли колко човека ще си купят билети? 

Така че твърденията за чалганизация на вкуса на българина са пълен абсурд, който показва измеренията на журналистическата адекватност. Дали лъжат хората нарочно, или без да искат, нямам идея... 

Между другото, колкото и странно да ви звучи, чалгата има своя принос за съвременните български национални интереси. „Планета“ е единствената българска телевизия, която може да се гледа безпроблемно в Македония. При това се гледа масово. И ... хората там слушат книжовен български език, четат надписи и ... въобще без самите те да го усещат, българския език се завръща в тяхното съзнание.

Адв. Станислав Станев, TrafficNews.bg