Преди няколко дни парламентът с един замах реши един от явно най- наболелите  проблеми в държавата – как да разхождаме домашните си любимци. Народните избраници с мнозинство гласуваха на първо четене промени в Закона за ветеринарно-медицинската дейност, с които се забранява на стопаните да пускат любимците си да се разхождат на свобода. Глобата на първо нарушение е 150 лева и 300 при второ.  Предполагам, че от тук нататък всичко ще тръгне по мед и масло и нещата ще си дойдат на мястото – държавната хазна ще се напълни, бездомните животни ще изчезнат от самосебе си, съдебната реформа ще се случи, а току виж и Бисеров осъдили на втора инстанция.

Проблемите с животните – бездомните и домашните са сериозни, но те далеч няма да бъдат решени с ИМИТАЦИЯ  на законодателна дейност.  Всъщност във всички по-големи населени места има действащи наредби, които задължават стопаните да използват поводи и намордници. По селата такава наредба дори и да има – едва ли някой ще я спазва. Първо защото хората там нямат навици да разхождат домашните си любимци /обикновено ги държат вързани на двора/,  и второ дори и да ги изведат, никой няма да си направи труда да сложи повод или намордник на кучето.

И докато народните трибуни коват имитации на закони, проблемът с бездомните кучета и котки нараства в геометрична прогресия. Причините за това са няколко. Общинските служби провеждат кампании за кастрация на бездомни животни, но това далеч не е достатъчно. Това се случва предимно в големите градове, а в малките общини и по селата кучета и котки се размножават на воля. Освен това е пълно с безотговорни стопани, които изоставят домашните си любимци, защото са им омръзнали или защото вече са остарели.

По данни на сдружение „Четири лапи“ половин милион българи ежегодно изоставят животни на улицата.  Според експерти от сдружението мерките , които трябва да бъдат взети за да бъде ликвидиран източникът на уличните животни, са прости – масова кастрация на бездомни и домашни животни, стриктен контрол върху собствениците, забрана за развъждане извън лицензирани развъдници и за търговия на домашни любимци с неясен произход. 

Но докато например Общинска охрана и Общинския инспекторат се съревновават кой ще напише повече актове на стопани, чиито джак-ръселчета или дакелчета са се разхождали пуснати в Лаута, то между блоковете в „Тракия“, Коматево и Кючук Париж обикалят глутници бездомни кучета, които са били изоставени. Само че в на територията на общината едва ли има съставен акт на човек, който е прогонил кучето си или е изхвърлил котката си.

Кампанията за чипиране на домашните любимци, която се води от няколко години, както много други неща в България, се превърна в печатница за пари, без това по някакъв начин да се отрази на популацията на бездомните животни. Факт е , че дори кучето ви да е чипирано, общинските охранители не разполагат с четци и няма как да направят проверка. Вместо това излизайки на разходка стопанинът трябва да мъкне със себе си една папка с документи и паспорти, които да удостоверят, че то е регистрирано и има всички необходими ваксини.  Ако загубите домашния си любимец или ви го откраднат, чипът също няма да ви помогне да го намерите. 

Както законодателят, така и правораздавателните и правоохранителните органи, които се грижат кучето ви да е завързано, са безкрайно толерантни към насилниците на животни. Ако например в държави като Германия и Белгия човек, който си позволи да ритне куче /без значение дали то е негово собствено или чуждо/ ще осъмне в ареста, тук само преди месец мъж разсякъл с брадва 3 –годишно куче се размина с глоба от 1 500 лева. Случаи с насилие върху животни се неглижират системно от полицията, а мерки се вземат едва когато с поредния инцидент се заеме някоя медия.

Но всичко това за законодателят явно са бели кахъри. Най - важното е кучетата да са вързани.  

Парашкева Иванова, TrafficNews.bg