-Тоше, лекарят е чужденец на 500 лева и вместо колоноскопия ти е направил вазектомия

-А добрата новина?

-Добрата е, че повече няма да се размножаваш

Диалогът от мемето може да се прочете във Фейсбук профилите на лекари, политици и общественици от Пловдив и страната. Повод станаха думите на депутата от ИТН Тошко Йорданов, който препоръча на медиците да отидат в Италия, да платят за обучение и да работят пет години в някое село в Сицилия, преди да се върнат в България „щастливи“. Според Йорданов, ако младите лекари не останат да работят в страната, ще се наложи да бъдат внасяни специалисти от други държави, които ще приемат заплата от около 500 долара.

Изказването му предизвика остри критики, както от представители на медицинската общност, така и от политици и граждани. Въпреки че часове по-късно депутатът поднесе извинения и заяви, че думите му са извадени от контекст и че уважава труда на медиците, мнозина останаха разтревожени и огорчени от тона и съдържанието на посланието. И дори поискаха оставката му. А други отбелязаха, че е време да си внесем политици за 500 лева.

Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов, който е съпартиец на Йорданов, избяга от конкретика, подчертавайки, че има „многолика истина“ и че младите лекари имат права, за които ще се борят. Но системата трябва да включва и опита на останалите специалисти.

За сметка на това председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов определи изказването като „дълбоко неприемливо“ и призова за уважение към лекарите, които работят при тежки условия и с голяма отговорност.

Днес е моментът не просто да заявим, а ясно и категорично да подчертаем, че българските лекари заслужават уважение, признание и отношение, съответстващо на тяхната професионална отговорност, знания и ежедневна саможертва. Всеки опит за омаловажаване на труда им, всяка проява на високомерие или незнание, поднесена като политическа позиция или публично изказване, е дълбоко неприемлива. 

Подобни изказвания не решават проблемите в здравеопазването – те нанасят обида на цялото съсловие. Те подкопават доверието в хората, които се грижат за живота и здравето на българските граждани, често при тежки условия и въпреки системни дефицити. 

Искам ясно да заявя: Лекарите не са „стока“, която може да бъде подменяна. Те не са променлива величина, която се внася и изнася според бюджет или моментна политическа цел. Те са хора с мисия, професионалисти с дългогодишна подготовка. 

Разбираемо е младите лекари да търсят сигурност и ясна перспектива. Но когато се говори за бъдещето на сектора, трябва да се включват опит, експертиза и отговорност – не популизъм и пренебрежение.   

 Истината е, че проблемът на нашето здравеопазване не е в лекарите, а в хроничното недофинансиране – България заделя един от най-ниските дялове от БВП за здраве, при най-ниска здравна вноска в ЕС. Този проблем удобно остава извън дневния ред, за сметка на повърхностни решения, които пренебрегват сложната структура на системата. 

Колегите не са еднакви по натовареност, квалификация или условия на труд. Системата е изградена с гъвкавост, която позволява растеж, развитие и справедливо диференциране на възнагражденията. Тази структура не трябва да се руши – тя трябва да се надгражда. 

Българските лекари заслужават не само достойно заплащане, но и уважение. А когато това уважение се подменя с обида – реагираме категорично и без компромис”, заявява д-р Брънзалов.

Изтъкнати лекари, сред които пловдивският хирург и общински съветник от „Браво, Пловдив” д-р Любомир Паунов и клиничният ембриолог и общински съветник от ПП-ДБ д-р Борислав Матеев остро осъдиха изказването като цинично, арогантно и срамно за една управляваща институция. Те призоваха Йорданов да поднесе оставка и изразиха съжаление за подобни публични прояви, които подкопават доверието в медицинската професия.

Д-р Любомир Паунов цитира Марк Твен, според когото „най-добре е да си държим устата затворена и само да изглеждаме като глупаци, отколкото да я отворим и да прогоним всички съмнения по въпроса.“

Тошко, ти си еманация на простащината и палячовщината в политиката ни. Възможно е на работното ти място като сценарист да се правиш на шут, но като депутат си срам за институциятата Народно събрание. Кой си ти и като какъв изразяваш циничното си и арогантно мнение за младите лекари в България? Жалко е, че човек като теб е част и от управляванието на държавата ни. Като лекар ме е срам, че в полтикиата ни, а и в обществото съществуват такива индивиди като теб, точно за които е написано и едно известно стихотворение на Радой Ралин и е създаден герой на Алеко Константинов! Като лекар и политик призовавам Тошко да си подаде оставката като Народен представител, за да спре да срами институцията, от която е част!”, написа д-р Паунов.

Д-р Борислав Матеев окачестви изказването като „Тежка, много тежка неадекватност...”

Колегата му в Общинския съвет д-р Веселка Христамян сподели, че е срамно и недостойно да се унижават хора, на които България трябва да разчита за осигуряване на своето здравеопазване.

За съжаление всички ние носим последствията от липсата на държавническо, стратегическо мислене и разумни, обективни преценки при взимането на решения от много представители на настоящото ни управление”, отчита д-р Христамян.

Хирургът проф. д-р Росен Димов пък написа:  „По повод изказването на един наш (наш, роден, демек от народа, демек един от нас) депутат за лекарите специализанти в България. Няма да коментирам думите му, защото е обидно. Само ще напомня на обществото ни, че това мислене не е от вчера и не е само в неговата глава. И така:

В периода от 1995 до близо 2005 (а може и повече) имаше така наречените “платени специализации”. Тоест, не само че не получавате заплата за труда си по време на обучението, но и заплащате такса на съответното учебно заведение. Така преминаха три години от моята специализация по Хирургия. След това още две само със стипендия за докторантура. Не ме питайте как съм издържал семейството си през това време ( всъщност защо пък да не кажа, продавахме с един приятел инженер маратонки и слънчеви очила по пазарите на Съединение, Калояново и Раковски в свободните съботи или недели от дежурства). Та така драги ми приятели, този гнусен манталитет сред обществото ни битува от години. И затова сега в качеството ми на ръководител на специализанти в моята клиника( към момента са 6 колеги) се старая да им осигуря добри условия на труд и обучение и прилично заплащане ( доста над минималното изискуемо по наредба), за да не повтарят моите неволи. Така, че по-добре е да се вгледаме в себе си и да направим максимума зависим от нас за младите колеги, вместо да коментираме думите на един от многото ни съграждани с подобно мнение за съсловието ни. Бъдете здрави.

П.П. И помнете всичко зависи от нас самите”.

Кардиологът д-р Иван Тренов разказа от първо лице през какво преминава един млад лекар.  „Изказването на Тошко Йорданов предизвика буря. Моята първа специализация - Вътрешни болести беше платена. За да се издържам и да заплащам за обучението си трябваше да работя на три места - по 300 часа на месец.

Втората ми специализация-Кардиология беше споразумение. За да се проведе трябваше да работя в каторгата на медицината - Спешно вътрешно отделение.

Излишно е да казвам, че този професионален период беше тъжен за мен.

Господин Йорданов реагира на проблема за заплащането в медицината с присъщата си арогантност.

Но той не е единственият арогантен тип.

Проблемите с организацията на здравеопазването бяха маркирани от Световната банка още преди няколко десетилетия. Вместо обаче да се проведат предложените реформи, всичко беше "заметено".

Системата се регулира от лицата, представени на масата на Здравната комисия.

Без младите лекари разбира се. Те са просто продукт на действащата организация”.

Изказването на Йорданов предизвика и множество политически реакции. Президентът Румен Радев отбеляза, че  безотговорното говорене от трибуната на парламента се е пренесло и в говоренето спрямо българските граждани. „Не го намирам за нормално, защото ние по тази логика дайте да си внесем депутати за по 500 лв. Може пък те да бъдат по-отговорни и ангажирани с младите хора на България”.   

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов илюстрира случилото се с фразата "език мой, враг мой". "Аз мисля, че той, в извинението си, казва всичко. Едно е да си сценарист, друго е да имаш държавна власт".

"Видяхме едно абсолютно безпардонно и нагло отношение към младите лекари в България. Досега не сме видели никой от управляващите да се разграничи от думите на Тошко Йорданов”, подчерта Асен Василев и каза, че от ПП подкрепят протеста на медиците и ще участват в кръгла маса днес, за да чуят техните предложения. А от "Демократична България" настояха Йорданов да подаде оставка.

В крайна сметка настоящата ситуация отново извади на повърхността структурните проблеми в здравеопазването, които не могат да бъдат решени с популистки изказвания. Те изискват дългосрочни и обмислени политики, основани на уважение към труда на лекарите и сериозен ангажимент към подобряване на условията им на труд и възнаграждение. Защото разбираме колко струва трудът на човека с бяла престилка едва когато му поверим живота си.