Докато новият президент на България произнасяше първата си реч пред парламента и българския народ, в залата на народното събрание се чуваше едно постоянно бърборене и шумолене. За пореден път българските избраници показаха неуважение към институциите, чиито представители са и те самите. Много от тях, включително и премиерът в оставка Бойко Борисов, си чатеха по смартфоните...

Не мина и без скандал - депутати от ГЕРБ и Реформаторския блок и съпредседателят на ПФ Валери Симеонов напуснаха демонстративно пленарната зала, преди да приключи словото на бившия главнокомандващ Военновъздушните сили. Те се обидили от репликата му "Остава ви една седмица!" Според председателя на правната комисия Данаил Кирилов - един от възмутените, Радев се подразнил от шума в залата.

Благодаря за доверието да бъда президент на държава с 13 века история, да бъда държавен глава на многолик народ. Мнозина казват, че времената са трудни, но животът изглежда подреден само в  застиналите страници на историята. Политиката се случва винаги в сегашно тревожно време. Тя зависи от способността на милионите граждани да осъзнаят общите си интереси и от лоялността на политиците към народа. Това заяви в първата си реч новият държавен глава Румен Радев.

"Държавност се гради с натрупване. Искам да изкажа своята признателност към постигнатото от моите предшественици - Жельо Желев, Георги Първанов, Петър Стоянов и Росен Плевнелиев", зави Радев. Всяко поколение има своите изпитания. Преходът се оказа нашият жребий. Той донесе капитални обществени промени, приета бе нова конституция", каза Радев пред депутатите. 

"Приета беше нова Конституция, която промени разделението на властите, икономическите реформи макар и болезнени доведоха до превръщането на икономиката ни в пазарна, членството ни в ЕС и НАТО, страната ни е изпълнила нормалния ход в историята. Свикнахме да гласуваме, примирихме се с изборните престъпления, появиха се лабораторни партии, чуждопклонически. Отчуждението на гражданите от политическата класа е идеална среда за популизма. Проведеният референдум, макар и под задължителния праг, показа, че хората искат личности, както и намаляване на субсидията", каза още новият държавен глава.
 
Обществените очаквания са фокусирани в съдебната система. Погледът на европейските партньори и на българските граждани виждат едно и също – бавно правосъдие.  Съдебната реформа трябва да е приоритет на следващото НС и да постигне ясни цели – бързо, справедливо и независимо правосъдие”, изтъкна Радев.

„Съдебната реформа не трябва да се приема като панацея за справяне с недъзите на обществото. Без обединени усилия и без непримиримостта на обществото няма как да се справим с корупцията и престъпността”, категоричен бе той.