Бюджет 2025 година и планираното увеличение на разходите с 20 млрд. лева скандализира финансистите и възмути работодателите. Ръстът на разходите от 25% е колосален и е най- големият от правителството на Жан Виденов, по времето на което фалираха няколко банки и имаше хиперинфлация.

Според  Института за пазарна икономика  с този бюджет се променя моделът за финансовото управление на страната, като налага прекомерна намеса на държавата в живота на българите - рекордно ниво на разходите, нови данъци и ясна заявка за увеличение на данъчната тежест върху работещите българи и бизнесите "на светло".

БНБ също безпрецедентно изрази категорична позиция против предложения проект на държавен бюджет за 2025 г. и неговото приемане и предупреди, че има риск както за фискалната устойчивост на страната, така и бюджетът торпилира критериите ни за прием в еврозоната.

Общият разход за заплати в публичния сектор ще достигне 15,8 млрд. лв. през 2025 г., като се залага ръст от 2,9 млрд. лв. Това е 22% ръст на разходите за възнаграждения, на фона на очаквана инфлация от 2,4% и реален ръст на икономиката от 2,8%. В периода 2022-2025 г. ръстът на разходите за заплати в бюджета ще достигне 64%. Ако разходите за заплати са представлявали 5,7% от БВП през 2022 г., то през 2025 г. ще достигнат 7,3%. Най- високи са разходите в МВР и Министерството на отбраната. 

Подобно увеличение на заплатите в публичния сектор, на фона на намаляващо население и липса на кадри в частния сектор, е не само необяснимо, но и недопустимо, смятат специалисти. 

Още над 1 млрд. лв. са предвидени за увеличение на пенсиите от средата на годината по т.нар. швейцарско правило с около 8-9%. Общият ръст на разходите за пенсии е над 2.5 млрд. лв.

"Приемането на бюджета в този вид означава загуба на конкурентоспособност, силно негативен сигнал за предприемачи и инвеститори, заявка за отнемане от разполагаемия доход на българите и опасност за устойчивостта на държавните финанси", казват в свое становище от ИПИ. 

Повечето партии изразиха своите опасения относно проекта за бюджет, изработен от служебното правителство, но предвид възможността за поредни извънредни избори напролет, политиците са доста обрани в реакциите си.

За сметка на това обаче както работодателите, така и работещите  в частния сектор си дават ясна сметка за мините, заложени в бюджета. 

Ето и коментара на Евгения Стефанова, HR специалист, публикуван във ФБ.

 

Уверила съм се отдавна, че от тази държава нищо не става. Абсолютно нищо! Запомнете го това и не очаквайте нищо от нея. Разделете се с всичките си илюзии, гледайте си живота и толкова. Тук всичко е на обратно. Затова нищо не работи. Моделът е тотално сгрешен. Няма оправяне тази система. Тя е порочна, прогнила и най-важното: създадена е да работи срещу гражданите на държавата. Винаги срещу тях!

Слушам, гледам и просто копам на място от яд.

На служителите в държавните структури ще им увеличават заплатите от 35% до над 50% догодина!!!! Моляяя???? Това са увеличения с по 1000 - 2000 лева месечно. Посочете ми само една държава по целия широк свят, която да прави такива мащабни увеличения на годишна база. Аз не се сещам дори за един пример на планетата.

А вие да сте видели държавен служител да създава БВП? Защото аз не съм. В такъв случай на какво се базира това увеличение на заплатите им? Каква е икономическата логика и финансовата обосновка това да е така? Нали такъв скок в заплатата трябва да почива на някакви показатели, които да указват нуждата от такова увеличение? Къде са тези показатели, какъв е критерия, искам да ги видя и анализирам. Защо няма никаква информация въз основа на какви параметри ще се прави това драстично увеличение на заплатите?

Бизнесът в България е в хроничен недостиг на кадри от години. Знаете ли защо това е така? Защото бизнесът е в перманентна надпревара с държавата за работни места. Не знам дали можете да разберете тази велика простотия, която се случва в страната ни, но държавата е КОНКУРЕНТ на бизнеса за кадри. На всичкото отгоре държавата е мръсен конкурент. Тя не спазва правилата, а прави каквото си иска.

Раздутата до безобразие администрация говори точно за това. Държавата ни определено няма нужда от толкова администрация, повярвайте ми! Но има нужда да води такава политика на кадрите. Причините за това са страшно много. Тези кадри в голямата си част са зависими и лесно манипулируеми. Поддават се на корупционни практики. Послушен електорат са, полезни за избори. Болшинството са некомпетентни, което е плюс за системата. Това са едни хора с чиновническо самосъзнание от 9 до 5, огромната част от които са попаднали там благодарение на шуробаджанашки назначения, а не на собствените си качества. А и назначавайки десетки хиляди калинки на държавни места, нали разбирате, че така се намалява изкуствено безработицата в държавата? Т.е. и пред света стоим добре, ето, няма голяма безработица тук, даже като в големите икономики от ЕС кадрите не достигат, нали така? Причини да искате...

В тези институции комунизмът не си е отишъл, не си мислете друго. За 40 години манталитетът не е мръднал и сантиметър в някаква друга посока. Както в комунизма знаете кои ги назначаваха на хубавите места и кои после ги издигаха стремително нагоре по стълбичката, нали? Тук е абсолютно същата работа. Никаква разлика, абсолютно никаква!

В тези институции хората, които са компетентни, които стават и си вършат съвестно работата, стоят най-отдолу и никога не получават път нагоре. Ще стоят на тръстиката, защото и тази работа там някой трябва да я върши. Комунизъм в разцвет! Той никога не си е отивал от държавната администрация. Вие да виждате случайно някаква реформирана западна администрация от 21-и век у нас? Защото аз виждам единствено архаични комунистически мухлясали останки.

Знаете ли през последните години колко пъти съм срещала хора, които затварят бизнесите си, защото не могат да си намерят читав персонал? Не могат да намерят, защото са принудени да обират буквално боклука на трудовия ни пазар, съревновавайки се с държавата (съревнование, което не могат никога да спечелят). Принудени са да наемат хора без опит, без нужната квалификация, мързеливи, крадливи, които да обучават, да им плащат високи заплати, каквито не заслужават, и след като ги обучат, служителите им отиват в държавната администрация.

Иначе от същия този бизнес се изисква ежечасно да работи, да създава БВП, да плаща данъци и осигуровки, да храни цялата държава, да ѝ плаща дълговете и някак това да се случва без работна ръка. Изискванията, регулациите и контрола върху бизнеса ежедневно растат, но държавата не само не създава предпоставки той да се развива и да расте, ами и умишлено му пречи.

На всичкото отгоре в тази надпревара държавата е мръсен конкурент, защото тя държи всички лостове. Ето няколко примера:

  1. Тя не плаща осигуровки на държавните си служители. Удържат им само ДОД. Осигуровките им ги плащате вие, от вашите налози. Никой частен бизнес не може да си позволи това. Законодателно му го забраняват. Но за държавата - може.
  2. Втори дискриминационен момент: държавата може да си позволи да вдига заплати на служителите си с колкото иска. Няма таван за наглостта ѝ! Както виждате, не се изисква и икономическа обосновка за това. Лесно се харчат пари, които не си изкарал, а ти ги дават бюджетно всеки месец. Никой частен бизнес не може да си позволи това. Затова и в агонизиращият ни бизнес не може да се раздават такива заплати и да се правят увеличения на ангро. Защото там парите първо трябва да се изкарат!
  3. Ако един работодател в частния бизнес дава 20 дни годишен платен отпуск на своите служители по КТ, то в държавната администрация платеният годишен отпуск е 34-35 дни. Просто много се преуморяват, милите, и имат нужда от по-дълго възстановяване.
  4. Отделно от заплатата държавата им раздава и премии. Да ги стимулира. Така де, затова му казват ДМС - допълнително материално стимулиране.
  5. Забелязала съм, че в държавната администрация никой няма нищо против честото вземане на болнични и редовното отсъствие от работа. Нищо, че имат големи отпуски! Защо да ги гърмят за някоя почивка от пет дена, като могат да вземат болнични, пък после останалите неизползвани платени отпуски да им ги изплатят? Държавата плаща! Сами разбирате, че в частния бизнес тези злоупотреби няма как да се толерират.
  6. В тези по комунистически вехти структури има запазени и други прийоми от Тошово време: това е вечното скатаване. Стоят наврени в тия кабинети и цял ден маркират, че работят. Не казвам, че всички са така, но една немалка част - със сигурност. В класическия случай шефът се прави, че не вижда, че преди 10 часа сутринта още няма никой по бюрата, обедната почивка странно се е разтеглила от 1 на 2 часа, а в 16 часа, ако извикаш на коридора "пожар", няма да има кой да излезе. Самият шеф също често ги прави тези номера. На него не му пука, че и тези на практика неработени часове им се заплащат на служителите, защото не им вади той заплатите от джоба си всеки месец, за да им ги плаща. Ако го правеше, както е в частния бизнес - щеше да е друго.
  7. Понеже служителите са голи и боси, а държавата е добър работодател, тя всяка година им отделя пари и за дрехи. Не знам това доколко е оправдано, защото те не работят някаква професия, която да изисква от работодателя да им осигури специфично предпазно работно облекло, но държавата е сложила това си право в достатъчно нормативни актове. Да се знае колко грижовно си ги отглежда!
  8. Държавните почивни бази, които притежават тези институции и от тях осигуряват почивки на служителите си съвсем, ама съвсем по комунистически (по цени), ги споменавам само мимоходом, че звучи вече съвсем дребнаво и заядливо.
  9. Сега, както си пиша, и за друга дискриминация се сетих.... По Кодекса на труда когато един работник/служител напуска една фирма той е длъжен да представи на работодателя си едномесечно предизвестие за напускане. За този срок работодателят има достатъчно време да си намери друг служител, за да не стои работната позиция незаета. Знаете ли обаче кога е единственото изключение: когато служителят започва работа в някоя от тези структури на държавната администрация. В тези случаи той не е задължен от закона да предоставя никакви предизвестия, а работодателят дори може би няма да знае, че той се кани да напуска. Печели конкурса (образно казано) в петък, в понеделник администрацията го изисква на работа и той оставя бившето си работно място буквално във въздуха. Естествено, тези служители и те си кютат. Не казват намеренията си, за да може, ако нещо не се получи с държавната работа, поне да си запазят досегашното работно място, защото ако има предизвестие и работодателят е намерил друг на тяхното място, това няма как да се случи.
  10. Да не пропусна и един куп заплати при пенсиониране, изплащани отново незнайно защо. Може би, защото държавата просто може да си го позволи. Както и безплатни застраховки на всичките си служители за здраве и живот. И нищо, че в тези институции нито нещо се произвежда, нито нещо се продава, нито се създава БВП. Държавните служители са галените храненици на републиката. Обгрижвани никога нищо да не им липсва. 

А освен всички посочени по-горе екстри, държавната администрация разполага и с власт - реална законна власт, която не се колебае да използва като бухалка и да смаже всеки бизнес. Това е най-голямата екстра в цялата картинка!

И въпреки всички екстри, въпреки, че именно частният бизнес осигурява целият им стандарт на живот, за държавната администрация бизнесът е врага е пред портата. Запомнете го това! Такъв им е манталитетът, такова им е мисленето и това е непроменимо и неизкоренимо от десетилетия. Сбъркана, малоумна държава, пълна с некадърни и корумпирани политици, които напълниха до пръсване държавната администрация с мързеливи, нищонеправещи, но лоялни, послушни и отлично заплатени калинки. Това е кочина, не е държава!