В рамките на среща с германския канцлер Ангела Меркел и правителствените ръководители на Австрия, Хърватия и Словения, Бойко Борисов е имал кратка среща на четири очи с Меркел. На този разговор той е изложил опасенията на България от бежански поток и е получил уверения за подкрепа, предаде bTV.
В бежанската криза София е с Берлин и Брюксел, но не и срещу Анкара, стана ясно след края на двучасовата срещу между правителствените ръководители. По време на работния обяд на една маса седнаха лидери на няколко държави от ЕС с различни позиции, но намериха общ език.
Разговорите бяха при закрити врата за медиите. Горещата тема отново бе бежанската криза и общата европейска политика към Турция.
Преди началото на срещите българският премиер публикува в социалната мрежа своята позиция.
"Ще защитавам българската позиция, според която е необходимо общоевропейско решение и проява на истинска солидарност между държавите в Европа за разрешаването на проблема...единствено с воля и решителност от страна на ЕС и добра координация с Турция, ще се справим успешно с този проблем. Заставам зад европейското единство и защита на суверените на държавите ни", написа българският премиер в социалната мрежа.
Премиерът Борисов е информирал колегите си за разговорите в Турция. Страната ни настоява за поддържане на тесен диалог с Анкара, за да не се стигне до нова бежанска вълна към Европа, където България е първа приемна страна.
"За мен е важно да имаме добри отношения с нашите съседи и същевременно всички страни-членки на ЕС да бъдем солидарни и заедно да се справим с бежанския проблем, осъзнавайки опасността и усилията, които полагат фронтовите държави като България", подчертал Борисов.
Австрия е срещу политиката от Анкара и е против отпадането на визите за турските граждани. Има критики и към политиката на Берлин към бежанците.
Малко преди началото на срещата австрийският канцлер Кристиан Керн застъпи позицията сходна с тази на премиера Борисов, че трябва по-сериозна охрана по външните граници на ЕС.
Хърватия и Словения трябва да лавират между решенията на Брюксел и контраповедението на Унгария. Преди ден унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че ще издигне втора ограда по южната са граница. Последиците ще са и за съседите му – Хърватия и Словения. Затова двете страни са склонни да приемат отпадането на визите за турските граждани, за да не се насочи нов бежански поток към Европа.
Следващата седмица Ангела Меркел ще разговаря с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.
"Европейската комисия се придържа към своите задължения от споразумението за мигрантите с Турция и се надява на същото и от турската страна", заяви представителят на ЕК Александър Винтерщайн, цитиран от АНСА.
Изказването му е в отговор на коментара на премиера Бойко Борисов в Истанбул за опасност от нова вълна от бежанци към Европа, ако не бъде изпълнено условието за безвизово пътуване на турските граждани в ЕС, информира БНР.
"Следващият доклад за напредъка на Анкара по пътя към либерализацията на визовия режим се очаква през септември", напомни друг представител на Еврокомисията - Наташа Берто.
През последните два дни делегация на високо равнище от експерти от Европейската служба за външни действия и Генералната дирекция за външни отношения са на посещение в Турция за разговори за членството в Европейския съюз и либерализацията на визовия режим. Резултатите от тези работни срещи ще бъдат включени в септемврийския доклад.
Според заключенията от досегашните доклади Анкара трябваше да покрие още пет критерии, като един от тях - Споразумението за реадмисия, вече е влязло в сила, уточни Берто. Основна пречка в преговорите обаче остава преразглеждането на антитерористичните закони, към което турските власти подхождат.
В момента тече срещата на Бойко Борисов с Ангела Меркел.
Самият премиер написа в профила си във "Фейсбук":
"Основна тема на дискусиите е мигрантската криза. Ще защитавам българската позиция, според която e необходимо общоевропейско решение и проява на истинска солидарност между държавите в Европа за разрешаването на проблема. Освен това ще запозная колегите с темите, които обсъдих вчера в Истанбул заедно с турския премиер и президент, и отново ще подчертая, че единствено с воля и решителност от страна на ЕС и добра координация с Турция, ще се справим успешно с този проблем. Заставам зад европейското единство и защита на суверените на държавите ни. Убеден съм, че разумът ще победи популизма и ще изградим стабилност и сила в региона".
TrafficNews.bg
Още от категорията
Не дишай, Пловдив! Отново минахме прага за замърсяване през 2024г. – има ли надежда за чист въздух?