Автор: Кейси Мишел за Politico
Този уикенд Владимир Путин ще спечели поредните избори за президент на Русия. Те, разбира се, ще бъдат фалшифицирани в полза на настоящия Първи, точно както са били манипулирани във всичките му предишни избори. Путин е почти сигурен, че ще претендира за още един шестгодишен мандат, което го отвежда начело на Русия поне до 2030 г.
Въпреки цялата тази неизбежност, следващият мандат на Владимир Владимирович като президент беше във фокуса на изненадващо малко дискусии, включително какво вероятно ще означава това както за страната, така и извън Русия. И това е още по-изненадващо, като се има предвид, че режимът на Путин е може би по-дестабилизиран от всякога. Не се вижда и краят на нарастващите икономически проблеми на страната и увеличаващите се смъртни случаи по бойните полета в Украйна. Само от миналото лято Русия стана свидетел на внезапен бунт, воден от Рогожин и частната армия "Вагнер", която почти стигна Москва, бушуващи антисемитски бунтове, без служби за сигурност; протести в обикновено спокойни места като Башкортостан.
Никой не може да каже какво предвещават тези събития. Но е ясно, че войната в Украйна помогна вътрешната ситуация на Русия да стане по-нестабилна, отколкото е била от десетилетия, и всички видове потенциални бъдещи сценарии вече са възможни.
Така че е добър момент да помислим за тях. Поне като се имат предвид пътищата по-долу и вероятността за тяхното пристигане в недалечното бъдеще - Западът може да започне да се подготвя подобаващо, особено по отношение на стратегия и политика. Знаем много за миналото на Русия и много за настоящето на Русия. Но какво да кажем за бъдещето на Русия?
По-долу са пет сценария, които Русия може (или не може) да преживее до края на следващия мандат на Путин през 2030 г.
СЦЕНАРИЙ #1: Разцвет на демокрацията
ВЕРОЯТНОСТ: 5-10%
Защо може да се случи: Както илюстрираха антикомунистическите, антиколониални революции през 1989 г. в Източна Европа, тоталитарните режими могат да почиват върху плаващи пясъци и бързо да се разпаднат пред лицето на демократичните движения. Вземането на катастрофални решения на Путин в Украйна вече доведе до непредвидени странични ефекти, които само ще продължат да генерират недоволство занапред – и повече интерес към потенциални алтернативи, включително пълна демокрация.
И това беше така дори преди подозрителната смърт на Алексей Навални в затвора. Въпреки че Навални може да е бил най-видният лидер на демократичните движения в Русия, убийството му едва ли е елиминирало продемократичните енергии в страната. След като Навални се превърна от борец в мъченик, такъв импулс за демократична реформа - дори демократична революция - може всъщност да започне да се изгражда наново. Като затворник Навални беше извън полезрението и до голяма степен извън ума на повечето руснаци. Но като символ на усилията, които режимът на Путин ще направи, за да потуши всяка опозиция, Навални сега може да се превърне в нещо повече.
В комбинация с другите протести, които все още бълбукат из Русия, не на последно място тези, организирани от майките и съпругите на войниците, сега е възможен внезапен изблик на демократичен импулс в страната. Нищо не би било по-добро свидетелство за живота на Навални и за наследството му.
Защо може да не се случи: Колкото и мнозина на Запад да искат да видят пълен разцвет на демокрацията в Русия - независимо дали водена от вдовицата на Навални, Юлия Навалная, или някой друг - вероятността подобен сценарий да се разиграе преди 2030 г. е минимална. И това беше така дори преди смъртта на Навални. Сега, след като лидерът на руските демократични надежди внезапно беше убит, всеки шанс за обединяване на руснаците за демократична кауза почти сигурно е умрял с него, поне в обозримо бъдеще.
Вижте само къде е Русия. Навални е в много отношения незаменим, точно както бяха незаменими хвърлените в затвора продемократични фигури като Вацлав Хавел или Нелсън Мандела преди него и чиито демократични трансформации в страните се случиха едва след като бяха освободени. Останалата част от продемократичната инфраструктура на Навални е на практика унищожена, подпечатана от репресиите на Путин. И въпреки че шокът от смъртта на Навални все още отшумява, руското политическо тяло така или иначе едва ли е проявило интерес към либералната демокрация. Вместо да се присъединят към неговата кауза, мнозина просто вдигнаха рамене пред смъртта на Навални и продължиха живота си. Същото важи и за надеждите за нарастваща съпротива срещу нахлуването на Русия в Украйна; дори две години след катастрофалната война на Путин, мнозинството от руснаците все още пасивно, ако не и активно, подкрепят непровокираната инвазия.
Какво трябва да направи Западът: Най-големите надежди за демократична Русия се крият, може би по ирония на съдбата, не в самата Русия, а в Украйна. Точно както колониалните неуспехи на места като Ангола и Алжир доведоха до демократични, пост-имперски реформи на места като Португалия и Франция, така и една украинска победа можеше да убие руския национализъм и руския реваншизъм – и накрая да стимулира онзи вид демократичен разцвет, за който Навални призоваваше.
Ако този сценарий наистина се осъществи, задължение на Запада е да се върне към старата стратегическа основа: доверие, изградено на база проверка. Без прекалено много вълнения от демократичните перспективи на Русия - грешка, която твърде много хора на Запад направиха през 90-те години - но да се насърчава, доколкото е възможно. Западът трябва да бъде отворен за вдигане на санкциите и ограниченията на цените на горивата, но само в замяна на конкретни реформи и наказателно преследване на служители от ерата на Путин. През цялото време трябва да продължи да се изграждат отношения със съседите на Русия и бившите колонии, места като Молдова и Армения.
Може би най-вече - и колкото и кощунствено да звучи в момента - не трябва да се възлагат надеждите на един лидер. Навални беше явната пътеводна звезда за руските демократични надежди, но дори той имаше своите националистически слабости, твърдейки например, че Крим по право е руски. Ако не друго, Навални би трябвало да е последната изключителна руска фигура, на която толкова много хора на Запад възлагат надежди за демократична реформа - вяра, която изгаряше Запада в миналото и която го накара да пропусне колко вкоренен все още е руският империализъм.
СЦЕНАРИЙ #2: Русия се разпада
ВЕРОЯТНОСТ: 10-15%
Защо може да се случи: Да си представим следното: на фона на опустошителна война, със стотици хиляди войници на Москва, избити в безсмислена битка, руснаците излизат да протестират масово и да свалят един застаряващ, слаб режим. Дълго заровени търкания и разочарования се надигат из страната и една нация, за която се предполага, че е обединена под твърдата ръка на Москва, внезапно се разделя по етнонационалистическа линия. Хаосът обхваща цялата нация, която се срива в смесица от анархия, териториална фрагментация и насилие, което не оставя незасегнати нито един регион, нито едно семейство.
Звучи пресилено? Да помислим отново. В края на краищата точно това се случи в Русия в края на 1910-те и началото на 1920-те години, когато крахът на царизма разкъса Руската империя, като всички народи и политики в Източна Европа, Кавказ и Северна Азия обявиха независимост - в крайна сметка повечето да бъдат погълнати от надигащия се съветски режим.
Това видяхме и след разпадането на Съветския съюз (макар и с много по-малко насилие), когато нови нации поискаха своя суверенитет след разпадането на СССР - и не само на места като Украйна или Казахстан. Жителите на Чечня гласуваха за ясна независимост, докато тези в Татарстан гласуваха за равнопоставеност с Руската федерация. Жителите на места като сибирската нация Саха подписаха споразумения за независима армия, докато жителите на будистката нация Тува отприщиха антируско насилие, което граничеше с откровени погроми. Разпадането на държавата - и независимостта за нациите, отдавна колонизирани от Москва, но все още до голяма степен непознати на Запада - дебнеше Руската федерация.
Може ли да се случи отново? Може би не веднага. Но Русия си остава конгломерат от 21 републики, още десетки региони и още повече националности с безброй оплаквания срещу Москва. Колкото по-дълго продължава войната – и колкото повече тези колонизирани малцинства биват хвърляни в месомелачката на Путин, избивани с много по-високи проценти от етническите руснаци – вероятността за такъв сценарий нараства. Може би в република Чечения нейният лидер – все по-нездравословният Рамзан Кадиров – умира на поста си и вътрешните борби за наследник прерастват в трета чеченска война. Може би в Татарстан с мюсюлманско мнозинство комитетите на ветераните и местните студенти се събират, за да протестират както срещу набирането на татарска пехота от страна на Москва, така и срещу задушаването на татарската идентичност – и Кремъл, в пристъп на неуспешна стратегия, открива огън по протестиращите, предизвиквайки по-широка антиколониално движение. Или може би в Саха безработните щурмуват и превземат контрола върху руската газова инфраструктура, изисквайки средствата да бъдат върнати на тяхната колонизирана нация и изисквайки суверенитета, за който са се съгласили в началото на 90-те години.
Защо може да не се случи: Много руски анализатори все още смятат този сценарий за пресилен, предвид хватката на властта на Путин. И не е задължително да грешат; с изключение на Чечня, не е очевидна ясна жажда за пълна независимост, дори в тези нации, които гледат как техните мъже са избивани в Украйна. Неотдавнашните протести на места като Дагестан и Башкортостан, например, не бяха само за независимост, но включваха и икономически и екологични оплаквания.
Все пак отхвърлянето на този сценарий би било неразумно. Необходима е само искра и жарта, която Путин натрупа през четвъртвековното си управление, може да избухне в пламъци – вероятност, която нараства само заедно с катастрофата на Путин в Украйна.
Какво трябва да направи Западът: Западът трябва да остане гъвкав и да има предвид, че Руската федерация едва ли е хомогенна единица. Тя трябва да насърчи демократичните сили в цялата страна, включително в тези, които се появяват в нации, отдавна колонизирани от Москва, като същевременно обучава много повече хора, говорещи езици като чеченски, саха и татарски. Трябва също така да разчита на тези, които успешно защитиха ядрения арсенал на Съветския съюз по време на разпадането на Съветския съюз, като се увери, че техният опит отново се прилага. И трябва да се подготви да се чувства комфортно с териториалната реорганизация в Руската федерация - страна, която все още отказва да признае собственото си колониално наследство, което само ще стане по-остро с течение на годините.
СЦЕНАРИЙ #3: Надигащи се националисти
ВЕРОЯТНОСТ: 15-20%
Защо може да се случи: Преди година идеята, че ренегатска милиция, водена от пенещ се националист, може да марширува срещу Москва, изпращайки руски служители да търчат под прикритие, беше фантазия. Не че не беше правено и преди така наречената „афера Корнилов“ от 1917 г. и дори неуспешният хардлайнерски преврат от 1991 г. показаха как потенциално може да изглежда един такъв ход. Но при Путин идеята, че руските националисти може да се скупчат и щурмуват Москва дълго време изглеждаше смешна.
И тогава, миналият юни, началникът на милицията Евгений Пригожин направи точно това. И докато групата Вагнер на Пригожин никога не е достигала до Москва, това не е поради липса на възможност; ако не друго, пътят беше широко отворен. Ако Пригожин постигна нещо, то беше, че направи Путин да изглежда като цар без дрехи.
Разбира се, Пригожин вече не е наоколо – самолетът му избухна над руското въздушно пространство няколко месеца по-късно, убивайки него и голяма част от вътрешния му кръг в това, което се смята за възмездие на Путин. Но всички съставки, които подхраниха бунта на Пригожин, все още са налице: разочарование от неуспешната инвазия на Путин; продължаващото отнемане на хора и ресурси от Русия, за да продължи започнатото; и онзи вид спираловидно неравенство в богатството, което лансира популисти и революционери по целия свят.
Поради тези причини изглежда, че това е един от най-вероятните сценарии, пред които ще се изправи Русия след Путин. Пламъците на национализма, подклаждани от него, едва ли ще утихнат скоро.
Защо може да не се случи: Все пак сценарий като този едва ли е неизбежен. Самият Пригожин беше почти единствен по рода си, превърнал се в олигарх, готов публично да скъса с кабинета на Путин и дори да обиди самия президент, като същевременно изгради обхващаща света милиция от Украйна до Централна Африка. В момента няма друга сила, която да може да се сравни с Wagner Group на Пригожин, голяма част от която е разбита и погълната от държавата.
Плюс това, ако не друго, Путин само става все по- националистичен, докато войната продължава, клонейки все повече и повече към откровен фашизъм. Заобикалянето на Путин отдясно ще става все по-трудно, особено когато той продължава да се спуска в света на националистическите конспирации.
Какво трябва да направи Западът: Ако и когато по-националистическа фигура или кадър смени Путин, Западът трябва да продължи да укрепва и разширява санкциите, да понижава таваните на цените на въглеродните емисии и горивата, да изгражда дипломатически отношения и отношения за сигурност със съседите на Русия, особено тези (като Украйна) пряко насочени към руските националисти - всичко това е част от по-широк пакет от политики. Наречете го, ако желаете, сдържане - политика, която помогна за ограничаването на съветския експанзионизъм и можеше отново да помогне за овладяването на експанзионистичната Москва.
СЦЕНАРИЙ #4: Технократично нулиране
ВЕРОЯТНОСТ: 20-25%
Защо може да се случи: Вече минаха две години след неуспешната инвазия на Москва в Украйна и въздействието в Русия вече е очевидно. И тези разходи, независимо дали от гледна точка на застой в икономиката или спираловиден брой на труповете, ще продължат да се трупат. Ето защо идеята вътрешен кръг от служители на Кремъл да се срещнат с Путин и да го информират, че оценяват службата му и че му желаят успех в пенсионирането – с други думи редукция на свалянето на Никита Хрушчов от 1964 г. – е сценарий, който само се издига вероятно с течение на времето.
Наистина, има голяма вероятност до 2030 г. в Русия да се появи нов режим. (Не че трябва да води вътрешен заговор срещу Путин; застаряващият диктатор може, разбира се, просто да умре на поста си и да ни спести всички неприятности.) Новото правителство няма да е непременно демократично. Но ще бъде оглавявано от малък брой обучени на Запад технократични елити, които ще започнат да казват много от нещата, които западните служители и бизнесмени, нетърпеливи да се върнат към статуквото преди войната, обичат да чуват. Те биха хвърлили голяма част от вината за войната само на Путин, обещавайки връщане към чувството за нормалност в Москва. Те могат да стигнат толкова далеч, че да освободят определени политически затворници и опозиционни политици или дори да отменят съобщението на Путин от 2022 г. за анексии в Източна Украйна (макар и не Крим).
През цялото време те призовават за нещо, което много западни политици биха приветствали: „рестартиране“. Шанс да започнат отначало, на чисто. И да обещаят една нова Русия, която да върви напред.
Защо може да не се случи: С извинения към Исак Нютон, има железен закон на авторитаризма: диктаторът на власт има тенденция да остане на власт. С други думи, изтръгването на контрола от диктатор като Путин винаги изисква значително повече планиране, енергия и ресурси, отколкото са необходими на действащия лидер, за да осуети всеки вътрешен заговор. Не е толкова изненадващо, като се замислите, като се има предвид, че диктатор като Путин все още държи всички лостове на държавата - и култивира конкуренция сред своите подчинени, които биха били нетърпеливи да разгласят всеки заговор срещу Путин. Като добавим факта, че изглежда, че Путин все още има широка подкрепа сред руските официални лица - не на последно място защото, като се има предвид състоянието на войната в Украйна, Русия може наистина да спечели - и надеждите за сваляне в стил Хрушчов едва ли са безопасен залог.
Какво трябва да направи Западът: Ако това наистина се случи - ако нов, технократичен елит успее да изтръгне контрола от Путин - политическата формула на Запада трябва да бъде обръщане на стратегията за действителен демократичен преход. Тоест, Западът трябва не да вярва, а да проверява. Ако не друго, западните служители трябва да помнят, че всеки път, когато се преследва подход на „рестартиране“ с Русия, Западът в крайна сметка изглежда глупав, късоглед или и двете. Поради тази причина всички призиви за подновено „рестартиране“ трябва да се третират със сериозен скептицизъм. И докато демократичните реформи очевидно трябва да бъдат насърчавани и стимулирани - особено що се отнася до премахването на ограниченията за гражданското общество или Русия да плаща репарации за Украйна - всички подобрения трябва да се третират като временни. В края на краищата, виждали сме тази история и преди и сме виждали как завършва отново и отново.
СЦЕНАРИЙ #5: Да живее президентът Путин
ВЕРОЯТНОСТ 45-50%
Защо може да се случи: Това винаги е най-вероятният сценарий, нали? С изключение на непредвидени здравословни събития и особено като се има предвид новооткритото недоволство на САЩ да подкрепят Украйна, Путин може да гледа на новия си президентски мандат като на нещо, което вероятно ще изкара докрай и потенциално далеч след това.
И това е разбираемо. Със смъртта на Навални демократичната опозиция е в хаос. Руската икономика, въпреки баража от западни санкции, почти не се е сринала, дори и да е забавена. Въпреки че Путин не е завладял Киев, най-лошото от украинската война може би все още е зад гърба му, особено като се има предвид сдържаността на САЩ да въоръжава Украйна. И в сравнение с американските президенти, само на 71 години, Путин все още има (относителна) младост на своя страна.
Той вече се превърна в един от най-дълго управлявалите руски лидери, с много президентски мандати зад гърба си. Гледайки напред към 2030 г., защо нещо ще се промени?
Защо може да не се случи: Хватката на Путин върху властта все още изглежда силна – но има много фактори, които ще направят следващия му мандат много по-различен и потенциално много по-труден от всичко, което е виждал преди. Вземете икономиката. Докато Путин успя да преодолее санкциите срещу Русия досега, икономиката като цяло очевидно върви както към стагнация, така и към растяща инфлация. Междувременно в Украйна грешните стъпки на Путин вече доведоха до зашеметяващ брой жертви. Всяка съставка би била достатъчна, за да заплаши всеки лидер, без значение колко авторитарен е. Измъкването от менгемето и на двамата ще разтегне диктаторския инструментариум на Путин повече от всякога.
Какво трябва да направи Западът: Да засили натиска, където и както може. Да продължи и засили санкциите, включително срещу трети страни на места като Обединените арабски емирства, които помагат на Москва да ги избпгва. Контрол и удържане на горните граници на цените на горивата, които вече са изтощили приходите на руската държава, и пълно конфискуване на всички замразени активи на Руската централна банка. Задълбочаване на партньорствата с онези от периферията на Русия, особено що се отнася до насърчаване на демократичното развитие.
И, може би най-вече, признаване, че докато Путин остава на власт, непровокираната война на Русия в Украйна ще продължи, със заплахи от много по-широка война, която витае. Западът трябва да използва всеки инструмент, който може да намери, за да принуди руснаците - както тези в Кремъл, така и по-широкото население - да осъзнаят колко по-добре ще бъдат те и останалите от нас, когато Путин вече не е на власт.
Още от категорията
Бюджет 2025 превръща държавата в сериозен конкурент на бизнеса във войната за кадри