21 житейски урока,
които научих и затвърдих през 2022
- Здравето е приоритет. Не привилегия, не даденост. То е безценен дар, който трябва да обгрижваме и пазим всеки ден. И поддържането на тялото здраво е израз на осъзната благодарност към Създателя.
- Винаги си струва да се борим за това, което обичаме, струва си да останем верни на нашите копнежи, ценности, мисия. Ценете идеалите си, уважавайте музиката, която вълнува сърцето ви и красотата, която се оформя в ума ви, милейте за стремленията, които покриват вашите мисли.
И... ако им останете верни, като действате подобаващо, един ден вашият свят ще бъде изграден наистина красиво и съдържателно.
- Инвестицията в знание е винаги добра идея и осигурява най-високите дивиденти.
Това е най-ценен капитал! Не пести усилия за образование и трайни знания.
- Ние сме това, което правим всеки ден, постоянно. Ето защо стремежът към съвършенство е нашият потенциал - то е акт, процес, напредък. То е нещо, което ни предстои. Разбира се, то е илюзия и непостижим идеал, но човек винаги търси начин как да стане по-добър, защото духовният стремеж в нас знае, че винаги има и следващо ниво, винаги има и още малко по-нагоре, и още малко по-добре.
- Всичко може да се промени само за миг.
Животът е кратък и несигурен.
И човек трябва да бъде психически подготвен за всякакви сценарии.
Поемаме дълбоко дъх и очакваме неочакваното! Един подготвен ум се справя много по-добре с черните лебеди на ежедневието.
/ по Насим Талеб /
- Избирай съжаленията си, тоест ... избирай за какво да съжаляваш.
Има болки и страдания, които си струва да пуснем. Да, случва се нещо - драма, проблем, раздяла … съжаляваш, плачеш .. но после ... като си го изстрадаш порядъчно, напускаш тази долина на скръбта ... и просто не се завръщаш повече в нея. Както казва Мураками - болката е неизбежна, страданието е въпрос на избор.
Има съжаления, които си струва да изоставим.
- Ефектът на прожекторите - понякога сме склонни да надценяваме степента в която другите хора се вълнуват от нас или наблюдават нашия външен вид, действия, избори. Понякога плащаме ненужно висок данък обществено мнение. Това създава излишно напрежение.
Доста освобождаващо е всъщност да осъзнаем, че всеки човек преминава през живота, притеснен за себе си и съдбата на най-близките.
А има толкова много скрити таланти в нас, все още неразкрити и непроявени, поради страх от осъждане. Здравословно е да бъдем органично свързани с автентичната си природа, да се развиваме и да живеем според нашите ценности. А не според “фалшивите показания” на социалното лицемерие.
- Светът се променя чрез твоя пример-действие и не толкова, чрез твоето лично мнение-думи.
- Мотивацията не е онази движеща сила, която винаги работи. И само тя не е достатъчна. Защото понякога си свързан и вдъхновен от източника, друг път не си … тоест, мотивацията не е нещо трайно и сигурно. Но дисциплината ... е! Нещо трайно и сигурно. Мотивацията е отправна точка, събитие, чувство, което след време може и да избледнее, а дисциплината е начин на живот, действие, нещо, което остава с теб винаги и дава резултат.
Дисциплината ще те отведе там, където мотивацията не винаги успява и може.
Самодисциплината е уникално ценно умение!
Така, че избирам дисциплината пред мотивацията.
Винаги!
- Разнообразните набори от различни умения са благодат.
Поддържането им разбира се, отнема време, енергия, изисква труд и посветеност.
Но наличието на един приятен набор от различни умения, помага и разширява възможностите ни.
Светът става все по-конкурентен. И да си добър само в едно нещо, понякога просто не стига, не е достатъчно. Хубаво е човек да има добре развити резервни умения, вън от основаната линия на работа.
- Нагласата е съдба! Правилната нагласа е едно от най-хубавите неща, които могат да ти се случат. Естествено, тя е процес, тя се изгражда, но тя е и нещо, много по-важно от минало, образование, обстоятелства, провали, загуби
Както веднъж Шарапова каза в едно интервю -
“Нагласата е всичко! Ако започнете да играете в турнир, мислейки, че ще го спечели някой друг, Вие имате сериозен проблем”.
Не говорим за себенадценяване или нереалистична самооценка.
А за здрав хъс!
Разбира се, по-лесно е да тренираме способностите си, отколкото отношението, но именно отношението към процеса е онази магия, която влияе върху цялостното представяне.
Грешната нагласа може да прецака почти всичко!
- Установих, че лично за мен, добрата хидратация и редовният спорт са по-важни, от това, колко точно съм яла и какъв е произходът на калориите.
Тоест - нямам проблем да не ям и да прекарвам време леко гладна, но имам проблем, когато не съм добре хидратирана и не спортувам!
Ето защо тези двете са ми винаги част от приоритетите.
- Преяждането е враг!!! Ужасен враг! Особено редовното преяждане. То е гибелен стрес за целия организъм. То е като тичане към смъртта. / моля да ме извините за грубия и леко пресилен изказ, но е вредно! /
- Редовно ме питат - ти как имаш толкова много енергия?
Отговорът винаги е един и същ - ами как !? ... от работата.
Безделието често се идеализира и романизира.
А празните, безделни ръце, според мен са “къщичка на дявола”.
Най-добрият начин за справяне с някаква драма или проблем - е като действаме! Не хленчим, не се виктимизираме, не се самосъжаляваме в горчива апатия.
Има и ще има неуспехи. Нараняват ни, правим грешки, животът ни притиска в ъгъла, а ние все виним другите и несправедливостта на съдбата. Това не помага!
Влез в действието! Усети го! Случи нещо! Направи нещо или поне опитай - само не стой! Вътрешната стрелка на компаса трябва винаги да сочи една и съща посока - към целта и към действието!
И така - получаваш енергия от работата си, от действието!
Гарантирано е! Мен лично безделието ми “стапя батериите” ... уморява ме.
А и светът е твърде удивителен, за да се отпускаме и да бездействаме със скръстени ръце!
- Времето ни е ограничено. И да не правиш нищо, също е нещо.
Не поумняваш ... вършиш точно обратното.
Всяка форма на бездействие води до последици, защото бездействието също е форма на действие.
Да виждаш, че има наличен проблем и да бездействаш, е форма на самоунищожение.
Тоест приоритизирай и изпълнявай.
Отново и отново! Без колебания!
- Вярата в хорското мнение ... която “вяра” понякога ни кара да бъдем “анти-себе си”...
Има моменти, когато обективно критичното чуждо мнение е добър коректив и полезен начин да опознаем себе си, качествата си, да внесем корекции в работа, позиция, поведение и като цяло да се развиваме напред. Това е градивно.
Но има и други моменти.
Доста хора имат ниска самооценка, чувстват се недооценени, мразят живота си и тогава решават да бойкотират по-успешните от тях, превръщайки се в техни съдници.
Тези хора имат комплекси и безкраен запас от отрицателни стереотипи.
Все негативни са, не се чувстват комфортно със себе си, не харесват себе си и кулминацията на това не-харесване намира израз в критика към по-успешните други и омаловажаване на техните постижения.
Не са ни нужни опити да “разклатим присъдите” на подобен тип хора.
Проблемът е техен. Не наш.
Не хабим здраве, време, ответни удари и нерви да се обясняваме.
Просто знаем - когато човек е пълен с величие, мъдрост, изобилие и хармония, той е милостив, благ, подава ръка, помага, изгражда, раздава любов.
Когато е пълен с “празни пространства”, лошотия, злост и комплекси - той е съсредоточен да критикува и уязвява, обсебен е от упоритата илюзорна вяра,
че по този начин частично или напълно затъмнява усещането за собствена несъстоятелност.
Което в крайна сметка е ... прозрачно ... и смешно!
Може да опитаме да помогнем на такива хора.
Или да ги игнорираме.
Зависи от контекста.
- Правенето на трудни неща е начинът, по който ставаме по-смели, по-силни, по-добри и по-умни. Да бъдеш умен, не е фиксирана черта. Да бъдеш умен изисква характер, учене и нагласа за растеж. Тоест zoom out и осъзнай, че да обичаш *правилните трудности, помага да израстваш стабилно.
Мъртвата тяга става по-интересна, когато увеличаваш тежестите.
- Търпението е една изключително красива добродетел.
- Неуспехът не е падане, а отказ от ставане, отказ от това, да се изправиш, да стъпиш на двата си крака и да продължиш напред. Може да трепериш, може да залиташ, но не спирай! Никога не спирай да вървиш напред! Особено, когато минаваш през Ада! Това е критично важно нещо!
Бъди олицетворение на думата “войн”.
Не кифла, не лигльо! Не саботьор на всичко хубаво.
Не унила жертва на съдбата по фън шуй.
Бъди Войн! На светлината и доброто!
- Хубаво е да присъстваме, а не да отсъстваме... и да прекарваме възможно най-много качествено време с любимите хора... които ще ни липсват ужасно... когато вече ги няма!
- Неизбежен е този закон - растежът идва само от упорита работа и подготовки, независимо дали растежът е материален, умствен, духовен.
Работата няма заместител!
- Споделената любов и споделената взаимност ...
Са най-прекрасната магия на света.
Са най-прекрасният вечен стремеж на две души към съвършенство.
Са най-прекрасен живот.
Тази магия обаче, не можеш да я нагласиш, наследиш, да си я купиш, поръчаш.
Можеш само да си я пазиш и развиваш един цял живот.
Късмет ли е, заслуга ли, награда ли, един Бог знае какво е.
Тя просто идва, пада от небето и те трясва.
В главата, в сърцето.
И едва ли има нещо по-хубаво от това, да обичаш истински.
И да си обичан истински.
Любов, в която аз съм ти и обратно.
Любов, в която две е едно.
Това последното истински и от все сърце ви го пожелавам през новата 2023!
Още от категорията
Бюджет 2025 превръща държавата в сериозен конкурент на бизнеса във войната за кадри