Преди 15 години Америка и целият свят бяха променени завинаги. 11 септември се превърна в един от най-големите кошмари на XXI век. След атентатите нищо вече не е същото. След атентатите дойдоха още атентати. Много и кървави. И както изглежда, ще има още. Вчера главатарят на „Ал Кайда” заплаши, че атентатите от 11 септември 2001 г. ще се повторят хиляди пъти…
Още преди да го направи обаче, броенето започна:
23 октомври, 2002 година. Москва, Русия. В театър по време на мюзикъл с 900 зрители нахлуват въоръжени нападатели. Равносметката: 130 души убити.
11 март 2004 г. Мощни взривове избухват в четири влака в Мадрид. Загиват 192 души, а близо 1500 са ранени. Загиналите български граждани са четирима: Адриан Андрианов, неговата годеница Калина Василева, Тинка Паунова и още една жена.
1 септември, 2004 година. Беслан, Северна Осетия. 30 терористи вземат за заложници 1128 души, повечето от които деца в Средното училище №1. 335 души загинали и 810 ранени.
7 юли, 2005 година. Лондон, Обединеното кралство. В сутрешния пиков час взривни устройства избухват в три възлови метростанции и в един автобус. Равносметката: 52 убити и 700 ранени.
18 октомври, 2007 година. Карачи, Пакистан. Два взрива избухват при преминаването на кортежа на бившия премиер на страната Беназир Бхуто. Убити са 136 души.
22 юли, 2011 година. Осло, Норвегия. Андерш Брейвик извършва двоен атентат в Норвегия. Първия е взривно устройство пред сградата на правителството в центъра на Осло. Само няколко часа по-късно той открива стрелба в младежкия лагер на Норвежката работническа партия на остров Ютьоя. Равносметката: 77 души са загинали, 151 души ранени.
18 юли, 2012 година. Бургас, България. Бомбен атентат срещу автобуси с израелски туристи. Равносметката: 7 души убити и 35 ранени.
15 април, 2013 година. Бостън, щата Масачузетс. По време на ежегодния маратон избухват две експлозии. След първоначалния шок става ясно, че това са координирани терористични актове, а извършителите са двама братя от чеченски произход. Равносметката: 5 убити и 280 ранени.
7 януари, 2015 година. Париж, Франция. Двама маскирани нападат редакцията на хумористичното списание „Шарли Ебдо“, убивайки няколко служители на вестника, неговия главен редактор и двама полицейски служители. Равносметката: 12 убити и 11 ранени.
13 ноември, 2015 година. Париж, Франция. Няколко координирани терористични акта в столицата на Франция шокираха света. Атаките са на футболен стадион по време на приятелска среща между Франция и Германия. Следващият удар на терористите е край закусвалня, и последния най-кървав удар е в концертната зала „Батаклан“. Равносметката: 130 убити и десетки ранени.
22 март 2016 година. Брюксел, Белгия. На летище „Завентем“ избухват две експлозии. След около час избухна и взрив в задната част на мотриса. Равносметката: 30 души загинаха, а 230 бяха ранени.
През всичкото това време самоубийствени атентати разтърсваха Истанбул през ден. Израел се тресе от атентати. В Ирак за по-малко от година над 250 души са загинали в атентати. Само преди 3 дни полицията във френската столица Париж задържа 3 жени преди да успеят да взривят Парижката Света Богородица. А в страната е в сила извънредно положение още от ноември…
В петък Конгресът на САЩ прие закон, който позволява на семействата на жертвите на атаката от 11 септември да съдят Саудитска Арабия за предполагаеми връзки с тероризъм. Междувременно беше ликвидиран и терорист №1 Осама бин Ладен. Преди това Америка затегна антитерористичните закони. После нахлу в Афганистан. Появи се и Доктрината Буш, която е повече от спорна. После Америка нахлу и в Ирак…
Всъщност успешна ли е войната на Америка срещу тероризма? Сега, 15 години по-късно, отговорът е болезнен. Защото нито секнаха огромните богатства на петролните магнати, насочени към най-опасните инкубатори на религиозен екстремизъм – вахабитските мадраси, нито секна лудостта в очите на решените да се препашат с бомби. И да натиснат копчето…
Преди 15 години Америка обяви Световна война с тероризма. Години тя бе фокусирана върху Ал Кайда и афганистанските талибани, днес мерникът й е главно срещу Ислямска държава. САЩ твърдят, че водят ожесточена битка на идеологическия фронт. Но колко са напреднали те срещу екстремистката пропаганда?
Защо Америка така и не разбра, че тероризъм има, защото ислямските деца не получават достатъчно добра перспектива за бъдещето - така че да предпочетат живота пред смъртта. Да спрат да обичат войната - тя е единственото, за което са подготвени, и единственото, което осмисля живота им.
Защо Америка вместо да изстреля 114 управляеми ракети „Томахоук“ на територията на Афганистан, цената на всяка от които е около 840 000 долара, не построи училища?
Защо позволява вахабитските мадраси да се множат като ракови клетки, а куфарчетата с милиарди на саудитските шейхове да захранват фабриките за джихад?
Докато Америка не отговори на тези въпроси, ще има твърдения, че американските спецслужби движат ръката на терористите от Ислямска държава. Че Америка е създала терористичните групировки Ал Кайда и Ислямска държава. И ще се пръкват нови и нови конспиративни теории за атентатите от 11 септември.
Мария Владова, TrafficNews.bg
Още от категорията
Бюджет 2025 превръща държавата в сериозен конкурент на бизнеса във войната за кадри