Ръст на интереса към покупки на жилища отчитат брокерските агенции в Пловдив през 2024 година. След като пандемията и войните вече не са толкова голям фактор, много потребители са се засилили към това да инвестират в свое собствено жилище. Междувременно цените за наем са отчели подем в почти всички квартали на града под тепетата, разказва пред TrafficNews Иван Площаков – брокер и съсобственик на имотна агенция в Пловдив.

Най-динамичният период за сектора е бил през топлите месеци. През Лято 2024 за първи път от няколко години насам интересът към покупко-продажби изпреварва този за наемане, пояснява Площаков. „Отдаваме това и до голяма степен и на факта, че много сгради в Пловдив се пуснаха в експлоатация“, допълва той. По негови наблюдения обаче все още млади двойки, които планират да създадат семейство, предпочитат да наемат жилище, вместо да го закупят. 

„Моят съвет към двойките, които са семейни и искат да създадат дом, е да закупят свое жилище. Цената за месечен наем и вноската на кредит за покупка на жилище почти са уеднаквени“, аргументира се той и допълва, че се прогнозира цените да продължават да растат през 2025г, особено с доближаването ни до Еврозоната.

На този фон през 2024 г. стойността на рентата категорично е набъбнала, като двустайно жилище ни струва с минимум 50-100 лева повече, казват брокери в града под тепетата. 

„Към момента прилично обзаведен тристаен апартамент в Пловдив се предлага за около 1000 лева месечен наем. По-нови и хубаво обзаведени жилища с тези параметри стигат до 1400-1500 лева. Въпросните цифри се отнасят за квартали като „Кършияка“, „Каменица“ 1, „Съдийски“ – около широк център. Това са и най-предпочитаните квартали за живеене, заедно с „Мараша“ и около Младежки хълм и мол „Пловдив““, разказва Площаков.

Независимо от състоянието – с около 200-300 лева по-скъпи пък са жилищата, които са локализирани в сърцевината на града. Едни от най-високите цени за наеми обаче държат апартаменти и студия около университетите в Пловдив. Заради чужденците, които се обучават в Медицински университет, в периметъра около висшето учебно заведение се предлагат наеми за над 1000 лева на месец.

„Бюджетните варианти за студенти и двойки може да бъде намерен в квартали като „Тракия“, „Остромила“, „Кючук Париж“ – около 800 лева“, допълва той.

Наблюденията на брокерите показват, че най-често измамни оферти се таргетират именно за жилища под наем. Причината е, че чрез фалшиви, но апетитни имоти, мними брокерски агенции успяват да се привлекат първоначални клиенти, на които впоследствие да предлагат действително наличните. „Това е една порочна практика, която за съжаление много от агенциите са приели за модел на работа. Това е трудно да се промени и рефлектира върху целия бранш. Ние вече имаме списък от агенции, с които отказваме работа, точно по тази причина“, споделя Площаков.

Наред с това цените за закупуване на жилища в цялата страна не спират да набъбват. По данни на Националния статистически институт през лятото на 2024 година, за когато са последните налични данни, стойността им се е увеличила с 3,9% спрямо предходното тримесечие. За юли, август и септември в Пловдив област се регистрира малко под 2% ръст, което е най-ниския процент от останалите шест големи област града.

В столицата и Варна скокът на цените за въпросните три месеца с осезаем – съответно 5,4% и 5,3%. Единствено в Русе има регистриран спад с близо 6 на 100.

Значително по-сериозно е увеличението обаче, ако го сравняваме с цените, за които са се осъществявали продажбите през 2023г.. Разликата в стойността е над 16 на 100 в полза на 2024г.

Както новото, така и старото строителство поскъпват, като спрямо предходното тримесечие на изминалата година цената на жилище в стара сграда се е покачила средно с 20%, докато разликата при новите постройки е скромна – около 2%.