Многократно сме чували израза „това е мъжка работа“, отправен към представителките на нежната половина на човечеството. Въпреки че в наши дни еманципация е факт, този израз продължава да се използва в различни ситуации.
Много жени по света доказват, че няма мъжка и женска работа – има просто работа, която трябва да се свърши с любов и отговорност.
Такъв е примерът с една красива пловдивчанка, която не е избрала червилата и токчетата, а пожарникарската униформа.
Маринела е единствената жена в Пловдив, която участва в гасенето на пожари наравно с огнеборците. Нежната и в същото бреме борбена дама е дългогодишен член на Доброволно Формирование "Пловдив 112" и неведнъж е влизала пламъците. Същевременно тя е майка, домакиня и съпруга, а пред репортер на TrafficNews.bg споделя, че успява да съчетава всички роли.
- Как решихте да се включиш в отряда на Доброволно Формирование "Пловдив 112"?
- Аз съм много деен човек и реших, че това е заниманието за мен, пасва на характера ми. Обявата за доброволци ме грабна веднага и не се замислих за миг.
- „Пожарникар” не е ли мъжка професия?
- Не. Не мисля, че вече има мъжка и женска професия. При положение, че жената работи и се грижи за семейството си, не смятам, че трябва да има такова разделение.
-Как решихте, че да си огнеборец е вашето призвание?
- След като навлязох подробно в нещата и по-обстойно се запознах с работата на огнебореца, с тръпката и емоцията, в мен се зароди мечтата да съм пожарникар. Да съм в редиците на бойният отряд. Надявам се скоро това да се случи.
- Участвали ли сте в гасенето на пожари?
- Имаше много случаи, още докато давахме съвместни дежурства с пловдивската пожарна. Най-запомнящият се инцидент бе преди три години, когато горяха Тютюневите складове. Тогава аз бяха на дежурство, като представител на Формированието. Това е спомен, който ще остане за цял живот.
- Какво си спомняте от този ден?
- Моята роля бе по-второстепенна. Помагах на действащите пожарникари – сменях бутилките, носех вода, разпъвах шланговете. Това са действия, които се изпълняват от мъже, но в този случай намясто бе жена – аз. Повече от 5 часа прекарах на мястото на инцидента.
Няма да забравя никога пламъците и горещината. Никога не бях се сблъсквала с такъв пожар. Отвсякъде гореше. Беше страшно, аз бях в сърцето на огъня.
- В тези ситуации, може ли една жена да действа наравно с мъжете?
- Да, наравно сме. Жените се подценяват, още се възприемат като слаби, но не е така. Физически мъжете са по-здрави и издръжливи, но нежният пол реагира понякога по-силно емоционално в дадена ситуация.
- Как гледат хората и вашите близки на професията, която сте избрали?
- Поздравяват ме, дори ми се възхищават. Не съм чувала негативни коментари, а семейството ми ме подкрепя изцяло. По време на инцидент пък не съм срещала дискриминация, че съм жена. Напротив – действащите пожарникари ме приемат наравно с тях. Не са ме подценявали.
- В какви други ситуации сте попадали?
- Основно пожари. Не съм спасявала досега човек от пламъци. Помня, че по време на един инцидент, къща гореше извън Пловдив, влязох в огъня и спазих малко зайче. Извадих го отвън, охладих го с вода и се погрижих да живее.
- С какво се занимавате? Спортувате ли и как поддържате форма?
- Работя в завод край Пловдив. Майка съм на момченце. Тренирала съм волейбол и бокс близо 3 години. В момента има много задължения като работеща жена, майка, домакиня и доброволец в отряда.
- Синът ви знае ли, че сте пожарникар - доброволец?
- Той е малък и не осъзнава, колко е сериозно това, но има желание да го водя в пожарната, да се запознае с работата на колегите и да види техниката. Няколко пъти казва „Като порасна ще стана пожарникар, като теб”.
- Искате ли да да сте действащ пожарникар в структурата на МВР?
- Да, мечта ми е. Дори действам активно, за да се сбъдне. Ако има конкурси, ще съм първа.
Маринела не е единственият представител на нежния пол във Формированието.
Таня от скоро е в редиците на отряда. Все още тя не е намерила своето място, тъй като се обучава. Желанието й обаче е да помага и да спасява човешки животи.
"Искам да съм полезна. Не смятам, че има мъжка и женска професия. Пола не определя колко си полезен. Има случаи, в които жените се справят много по-адекватно чисто психически с дадена ситуация. Жените имат достатъчен капацитет за да се справят с всичко", споделя тя.
Инцидент преди няколко години, е подтикнало 33-годишната дама да стане част от отряда. Тя е готова да се впусне и в най-тежката и опасна задача, но да спаси човешки живот.
"Преди около 5 години бях в Италия. Тогава имаше много сериозно земетресение от 6 степен. Бях на много висок етаж и станах свидетел на това, как хората не знаят какво да правят и как да реагират. Видях стреснати хора, пострадали", допълни Таня.
Таня
"Обичайте и уважавайте жената; търсете в нея не само утешение, но и сили за вдъхновение и за удвоение на вашите нравствени и умствени способности." — Джузепе Мацини
Честит празник, скъпи дами!
Маринела