Тази нощ в 4 часа върнахме часовниците с час назад. Което означава, че вече сме със зимно часово време. То ще продължи до последната седмица на месец март 2017 г. Вие направихте ли го? Ако сте забравили, веднага поправете това! Въпреки че в случая най-много да отидете на среща един час по-рано или да се тропосате на гарата - пак един час по-рано. Което пък означава, че няма да сте се възползвали от единствения си шанс през годината да спите 1 час повече...
Всяка година по едно и също време - последната неделя на март, преминаваме към лятното часово време, а последната неделя на октомври - към зимното часово време. Смяната на часовото време се прави с основна цел да изкарваме повече време на светло, като има и доста мащабни икономически ползи от него. В света има 118 държави, които сменят часа, но има и такива които не го правят. Има естествено и мрачна статистика за период около смяната на часовете. Според нея повиквания към Бърза помощ нарастват с 12 %, самоубийствата с 66%, инфарктите с 75% и нещастните случаи с 29%.
Идеята за смяна на времето първо хрумва на Бенджамин Франклин. Той пише писмо до редактор на вестник „Парижки журнал" през 1784 г. и предлага на парижани да стават и да си лягат по-рано. На практика идеята е приложена от германското правителство по време на Първата световна война в периода 30 април - 1 октомври 1916 г. Великобритания е втората държава, която в началото въвежда лятно часово време от 21 май до 1 октомври 1916 г. България въвежда лятното часово време през 1979 г. След известни промени през годините, днес то започва в 3.00 часа в последната неделя на месец март и продължава до 4.00 часа в последната неделя на октомври, когато часовника се връща с един час назад - или обратно на 3.00 ч.
Преминаването от лятно към зимно часово време, освен че пести енергия, чисто икономически, осигурява на хората повече светлина и повишава активността им, смятат специалистите. Според много от тях обаче смяната на времето има и негативно влияние върху здравето ни, тъй като промяната разстройва вътрешния ни биологичен часовник. Някои смятат, че връщането на часовника с един час назад може да доведе до изостряне на хроничните заболявания и депресия, докато други експерти обясняват, че това се дължи единствено на самовнушение.
Всъщност преминаването към зимно време не оказва съществено влияние на здравето на хората, но може да развали тяхното настроение, обясняват учени. Проучванията показват, че един или два дни след промяната на стрелките, хората могат да развалят настроението си. Преходът от лятото към зимата може да причини на организма определено напрежение, нарушение в съня, повишен риск от психични заболявания и пътнотранспортни произшествия.
Преходът два пъти в годината – към лятно и към зимно часово време е “напразно и безполезно”, уверени са финландски учени от няколко научни института в страната. Вместо този вариант, който все повече изследвания доказват, че е твърде вреден за здравето, те предлагат да се правят промени в работния график през летните и зимните месеци – през зимните да се работи 2 часа по-малко, а през летните – 2 часа повече.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Пирамидата на Ружа Игнатова в действие, наследници на криптокралицата лъжат хората и печелят милиони