В Русия обаче, където мащабите на пандемията са дори по-големи от тези в Бразилия, тя е по-малко от 1%.
Как е възможно това?
Според главният епидемиолог д-р Елена Малиникова, има просто обяснение - руснаците отиват на лекар в момента, в който усетят симптоми. Така диагнозата бива поставена на ранен етап от развитието на болестта. Руски медии съобщават, че над 60% от случаите на заразени са в Москва. Средната възраст на населението там е по-малка, отколкото в останалите райони.
Разликата в направените тестове в двете държави е огромна. Досега в Русия са изследвани повече от 41 000 души на милион население. В Бразилия броят им е около 3 500 на един милион. Спад на процента на смъртност в резултат от по-мащабни тестове се наблюдаваше също в Швейцария, Германия и други европейски държави.
Големият брой на изследвани граждани вероятно е сред основните фактори. Проучванията сочат, че отражение дават също така полът и възрастта на заразените, наличието на сърдечни, хронични и други заболявания. Русия обаче е водеща в света по наличие на повече от едно от тези състояния при пациентите, особено при мъжете.
Нито една от двете държави не е оповестила подробни данни за възрастта и пола на починалите. В края на април Бразилия съобщи, че 59% от починалите са мъже. По данни на Световната банка, процентът на хората над 65 години в Русия е 15, а в Бразилия - 9. На база подобна разлика би могло да се очаква, че южноамериканската държава ще регистрира по-малка смъртност.
Сърдечните заболявания също са доста по-често срещани в Русия. Няма данни за разпространението на белодробни заболявания. Процентът на пушачите обаче е доста по-голям - 57% от мъжете и 23% от жените в Русия пушат. В Бразилия пушачи са 17% от мъжете и 10% от жените.
Броят на диабетиците в Бразилия е два пъти по-голям от този в Русия, а процентът на затлъстяващото население е приблизително еднакъв.
Изхождайки от тези фактори, броят на починалите в Русия би трябвало да е сравним, ако не и по-висок, от този в Бразилия.
Възможно е разликата наистина да се дължи на здравната система, както отбеляза д-р Малиникова. Не е ясен обаче методът, по който Москва регистрира смъртните случаи- каква причина за смъртта се посочва при пациентите със сърдечни усложнения, например, взима ли се предвид статистиката в старческите домове. Не е ясно и колко бързо се подава информацията от по-малките райони до Кремъл.