Каква трябва да бъде сумата, която Община Пловдив да плати на частната фирма „Младост Алфа” за имота от 5,6 декара, разположен в Римския форум? Защо виновните за тази сделка не са си понесли последствията и няма ли какво друго да се направи, освен да се плати огромната сума?
Това бяха въпросите, над които размишляваха общинските съветници за нашумелия казус за парцела от източната страна на Форума. Като цяло духът на примирението се бе настанил в почти всички общински съветници, а именно, че това е оптималното решение за този казус.
Божидар Здравков от ДСБ поиска тази сделка да е най-вече обеца на ухото на пловдивските общинари. Той припомни как в първия мандата на д-р Иван Чомаков са се реализирали три подобни схеми, които са ощетили пловдивчани с милиони.
„Тогавашният общински съвет се подлъга по едни красиви картинки, че ще правят величествени неща на три от най-важните пловдивски места. Никой обаче не попита и не се позаинтересува дали тези хора могат да го направят. Призивът ми е за в бъдеще да не се подлъгваме по тези красиви картинки”, каза внукът на един от най-успешните пловдивски кметове Божидар Здравков.
Камен Шишманов от ВМРО,който бе един от съветниците в онзи мандат, заяви, че той не е подкрепил тогава решението, като припомни как точно се е взело то и как се е държал д-р Чомаков тогава. Шишманов обаче изрази мнение, че сумата от 5 милиона лева с ДДС е твърде голяма. Според него редно е Община Пловдив да плати 1,2 милиона лева плюс 1 милион евро, колкото била задължителната инвестиция в археология. Неговото предложение за сумата от 3 милиона лева обаче не бе приета.
Друг общинар Иван Петков – Бебето пък бе още по-краен. Според него не може една фирма да извива ръцете на Общината и тя трябва да плати точно толкова, колкото е взела преди 14 години, а именно 1,2 милиона лева. Съветниците обаче отхвърлиха и неговото предложение.
Съветникът от ЗС „Александър Стамболийски” Георги Колев, който бе излъчен да преговаря с фирмата се опита да отрезви своите колеги.
„Преговаряхме 7 месеца с въпросната фирма. Техните искания бяха за 5 милиона евро! Хората все пак се съобразиха с възможностите на общината и се съгласиха на двойно по-ниска сума”,каза Георги Колев. Той поясни, че Община Пловдив е била в абсолютно неизгодна ситуация. По думите му , т.нар. разваляне на сделката заради ненаправената инвестиция била невъзможна. Причината е, че в договора е било записано, че инвестицията е трябвало да се направи след получаването на строително разрешение,а такова и до ден днешен не било изкарано. По тази причина при един иск от страна на фирмата, Община Пловдив е можела да бъде осъдена.
„Фирмата искаше да строи, не да продава. Все пак успяхме да ги разубедим да продадат имота. Пловдив няма море, няма граница или планина… има археология, която може да привлече туристи. Когато отидете в Рим, вие не ходите в офис сгради, а по историческите забележителности. Това е богатството на Пловдив и трябваше да направим тази сделка. Да, решението тогава е било грешно да се продава, но сега е правилно да го купим”, каза Колев. Той развенча и мотивите на Камен Шишманов и Иван Петков за цената на имота.
Той цитира данните от НСИ за годината, когато е бил продаден парцела. Тогава в Пловдив са започнали да се сключват рекордни сделки за 320 евро кв/м., при минимална работна заплата от 70 лева. В момента в Пловдив цената на жилищата достига до 1100 евро кв/м, а минималната работна заплата е 460 лева. След като цитира данните той припомни, че фирмата иска да направи сгради с 15 000 кв.м РЗП, като всеки можело да изчисли колко ще спечели от подобна строителство.
Кметът Иван Тотев каза, че този имот е от изключителна важност за бъдещата визия на Пловдив, която включва реновацията на площад „Централен” и Голямата базилика. Парцелът се намира точно между двата и е неизменна част от археологията на града. Плюс било,че всичко в обекта било разкрито и няма нужда да се правят допълнителни археологически разкопки, като може да се пристъпи директно към тяхното експониране.
В крайна сметка с 34 гласа „за”, 5 „против” и 5 „въздържали ” се даде картбланш сделката да бъде финализирана с частника.
Припомняме, че имотът е част от проекта на бъдещия площад Централен. В момента той прилича по-скоро на язва, обрасла с бурени и изпокъсани найлони.
Парите ще бъдат платени на три транша. Парцелът е от източната страна на форума и е върху терен от 5,6 дка с антични находки. В края на 2003 г. той бе продаден по предложение на кмета Иван Чомаков на софийската "Младост алфа" ЕООД . Съветниците поставиха изрично условие бъдещият собственик да вложи в реставрация и експониране на археологията 1 млн. евро и да осигури обществен достъп до нея. Цената на целия имот от 5,6 дка бе 1,2 млн. лв., или 220 лв. на кв. м. Тогава общата инвестиция, в която трябваше да се изгради и Културно-информационен и търговски комплекс, бе 5 647 700 лева.