Светът се променя доста по-бързо, отколкото очакват повечето хора. Пазарът на труда става все по-конкурентен, не само в България, но и в световен мащаб. Роботите идват и буквално взимат работата на хората. Според изследване на Университета на Оксфорд през следващите две десетилетия близо половината от работните места в САЩ и 35% от тези във Великобритания могат да бъдат заети от роботи. В риск са 77% от позициите в Китай и средно 57% от тези в страните-членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Промяната ще засегне на практика всички сектори на пазара на труда, пише vesti.bg.Най-голям риск да загубят работата си обаче има за нискоквалифицираните работници. Парадоксално, но повечето от тях не вярват това да се случи. Според проучване на Emolument 82% от хората със средно и основно образование не се притесняват от роботизацията, а само 18% смятат, че има риск за работата им.
До 2020 г. Световният икономически форум очаква заради роботите да бъдат закрити 7,1 милиона работни места по света, като повечето ще са точно позиции, заемани от нискоквалифицирани служители.
Отминава ерата на силните синдикати и движенията за правата на трудещите се. Предстои период на адаптиране на пазара на труда към новите закономерности.
На този фон младежката безработица се превръща във все по-голям проблем. Тя е огромна в цял свят. В България по данни на НСИ е 14,4%, но при условие, че близо 40% от работната сила се водят незаети, т.е. са извън пазара на труда, ситуацията е много по-тежка. За сравнение общата безработица в страната е 8,2%.
Заради роботизацията, много от хората родени през последните три десетилетия са изправени пред опасността никога да не си намерят сигурна, постоянна работа, сочи анализ на Световният икономически форум.
Според бившия финансов министър на САЩ, Лари Съмърс „тези, които не работят са се увеличили тройно през последните няколко десетилетия и тенденцията изглежда неумолимо се засилва.“
„Ако настоящите процеси продължат, може да се окаже, че поколението, което сега е на възраст около 25 години, ще бъде изложено на риска да остане без работа във всеки един момент“, смята той.
Роботизацията ще засегне най-силно секторите на услугите, транспорта, строителството и селското стопанство. Там където сега има най-много заети с ниска квалификация.
Самоуправляващите се автомобили, доставките на пакети и дори храна с дронове, роботизираните селскостопански и строителни машини, роботите действащи на рецепции, изцяло автоматизираните ресторанти, вече са реалност.
Автоматизацията не само отнема, но също така и създава работни места. Прогнозата на Световният икономически форум е тя да даде 2,1 милиона нови позиции в глобален мащаб през следващите 4 години. Те обаче ще са много по-малко от загубените заради роботите и ще са във високоспециализирани сектори като ИТ, инженерство и архитектура.
Така все повече хора ще живеят в несигурност, няма да бъдат облагодетелствани от подобряването на стандарта на живот, неравенството ще расте, а с него и многобройните социални и икономически проблеми, които поражда.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Елена Йончева: Освобождават скоро пленените български моряци