За първи път от години насам Варна ще има по-голям бюджет от Пловдив. През последните 10 години макрорамките на бюджетите на втория и третия град по големина бяха със сходни показатели, но Пловдив винаги е бил с няколко милион над тази стойност.
Макрорамките на бюджетите за 2018 година показват, че Варна ще има бюджет от 348 млн. лева, а Община Пловдив ще е с 273,5 млн. лева. Съвсем наскоро кметът Иван Тотев анонсира, че за първи път бюджетът на Пловдив ще е над 300 млн. лева, но според данните качени в сайта на Общината това не е така.
Разбира се, има и съвсем обективни причини за това Варна да има доста по-голям бюджет, но не бива да се забравя, че това е проект. Причината Морската столица да има толкова пари е, че правителството отпусна 85 милиона лева за два важни инфраструктурни проекта за изграждане на бул. "Левски" и пробива на бул. "Сливница".
Без тези пари макрорамката е 270,7 млн. лева, или с други думи 3 милиона лева по-малко от тази на Пловдив.
Това, което прави впечатление, че голяма част от подготвените проекти на градската администрация не са вкарани в макрорамката на Пловдив, като липсва и предходният остатък. Само Водният проект, който ще реализира в следващите три години е над 100 млн. лева.
Амбицията на градските власти е да привлекат средства от републиканския бюджет за няколко важни инфраструктурни проекта. Един от тях е Модър – Царевец, който ще струва най-малко 15 милиона лева.
Проектите за Околовръстното шосе пък се движат от АПИ и в този смисъл, пари не влизат директно в Общината, но той е важна част от развитието на града.
Напълно възможно е бюджетът на Пловдив да мине през годината този на Варна. Не е изключено обаче и обратното, т.е. разликата между двата града да стане още по-голяма. Проблемът е в начина, по който се отпускат пари за капиталовите програми на общините чрез решения на Министерския съвет, или с други думи кметовете да се надяват на благоволението на правителството.