Европейската комисия настоятелно призовава България да изпълни изцяло решението на Съда на ЕС от 5 април 2017 година за чистотата на атмосферния въздух.

Тогава евросъдът реши, че страната ни е нарушила задълженията по Директивата за качеството на въздуха - България не е спазила изискванията за пределно допустимите концентрации на фини прахови частици (ФПЧ10) в атмосферния въздух и за свеждане до минимум на продължителността на периода на превишаване на стойностите.

ЕК отбелязва, че България е постигнала известен напредък, но въпреки това еврокомисарите остават обезпокоени от бавните темпове на промените. ЕК алармира и че у нас на практика липсва координиран подход между различните институт и органи на национално и местно равнище.

Припомняме, че през месец май тази година ЕК предприе политически действия, с които да подпомогне държавите членки за постигането на целите на ЕС за качеството на въздуха. България все още не е приложила всички мерки за подобряване на ситуацията.

Пресслужбата на ЕК пише, че страната ни е приела мерки, свързани с движението по пътищата, а именно изменение на разпоредбите за движение по пътищата, включително относно контрола на отпадъците от излезли от употреба превозни средства и техническите прегледи, пише news.bg. Въпреки това обаче има други мерки, които могат да допринесат за подобряване на качеството на въздуха у нас - например нови изисквания за съдържанието на сяра и пепел във въглищата и брикетите, използвани за битово отопление.

Ако България не предприеме необходимите действия и случаят отново бъде отнесен до Съда на ЕС, могат да бъдат наложени финансови санкции.

Държавата разполага с два месеца, за да отговори.