Здравната каса обсъжда как да реши кризата с онкоболни пациенти, които болниците в страната отказват да приемат, заради недостиг на средства. Надзорният съвет на касата обсъжда решение да се разблокират 35 милиона лева от резерва. Друг проектозакон, който съществува е опцията за сливане на лечебни заведения. Първите лечебни заведения, които ще бъдат засегнати от това решение са онкодиспансерите. Идеята на Министерството е те да минат под ръководството на по-големите лечебни заведения.

Управата на онкодиспансера в Пловдив свърши парите за лекарства за април още преди две седмици, а сега са поставени и пред нова криза - как да не бъдат затворени като лечебно заведение.

Според Министерството сливането на онкологичните центрове в по-големите медицински заведения би спестило средства, които са разходи за администрация. Друг е въпроса, че това не са големи суми, от които биха се спестили от администрация. Административната част на тези заведения е само едно много малко перо от разходите, които се генерират.

"Нима едно отделение на клиника може без началник на клиниката, нима може без главна медицинска сестра или лекарски екип?", коментира пред репортер на TrafficNews.bg Тодор Петров, представител на Центъра за защита правата в здравеопазването.

Според него административните разходи могат да бъдат свити единствено от един юрисконсулт и едно счетоводство. Това е проблема, който се изтъква и от организацията смятат, че това не е достатъчно основателен довод. 

За да бъде преструктурирано едно лечебно заведение, то трябва да бъде направено по някаква стратегия, която в момента липсва. А за изграждането на една такава стратегия трябва да бъде осъществен много по-мащабен дебат, в който да бъдат изложени плюсовете и минусите на такова преструктуриране, както и различни варианти кое, как и кога да се случи.

"Всички знаем, че онкологичните заболявания са един огромен бич за нашето общество и така нареченото сливане на тези структури би довело до много въпросителни. Не е ясно как ще се извърши това сливане, къде ще отидат регистрите, къде ще отидат диспансерите, защото тези хора работят от превенцията до проследяването на болния след лечението - т.е. те имат поглед върху цялостния процес на нещата", добави още Тодор Петров.

Тъй като не е ясно и какво ще се случи с тези хора от Центъра за зашита правата в здравеопазването са се заели със събирането на подписка за запазване на настоящия модел на лечебните заведения.

При такова сливане има риск да се получи и отлив на кадри или вече създадените екипи да бъдат разделени. Според Центъра за защита на правата в здравеопазването единственият изход е комплексните онкологични центрове да се запазят в настоящия си модел - като самостоятелни лечебни центрове.