
Все още има българи, които живеят постоянно в чужбина и искат да се върнат. Мотивите на една част от тях са заради кризата и са останали без работа, а други искат да се върнат, защото тук се чувстват по-сигурни. Това заяви пред БНТ външният министър Екатерина Захариева.
„Ние постоянно подпомагаме българските граждани зад граница и организираме "зелени коридори" за тяхното прибиране. Трябва да бъдем солидарни с тях и да се поставим на тяхното място, а не да ги критикуваме”, каза Захариева. Тя призова и сезонните работници да не пътуват в чужбина, а да останат тук, тъй като ще има нужда от подобен тип служители.
Външният ни министър коментира и последния Европейски съвет, на който отново възникнаха спорове между държавите членки по отношение на финансирането на икономическото възстановяване след пандемията на коронавирус.
"Мисля, че сега Съюзът е по-подготвен, точно в резултат на създадените механизми, в следствие на икономическата криза 2008. В момента наистина има много спорове - трябва ли да се увеличи вноската за следващия бюджет предвид новите обстоятелства. Имаше такъв спор още за Брекзит. Сега е ясно, че ще имаме нужда от повече пари за възстановяване на икономиките. Трябва ли да се поеме от еврозоната т.нар коронаоблигации - това което искат Франция, Италия, Испания и Гърция - така да се каже Юга", каза Захариева. Тя предположи, че лидерите на ЕС ще стигнат до съгласие, но със сигурност няма да е лесно. Европейският съвет ще заседава отново на 6 май.
По отношение на падането на мерките, външният министър е категоричен, че те не трябва да падат, а да бъдат поетапни.
"Много добре, че Комисията предложи обща комуникация за координирано излизане от първия етап, защото тази криза няма да приключи с разпускане на мерките. Има държави, които са много засегнати. Слава, Богу България е по-малко засегната", допълни Захариева.
Тя уточни, че планът на ЕК е примерен. Отхлабването на мерките трябва да се основава на научни факти, на това какъв е ръстът на заболяемостта, капацитетът на болничните заведени, капацитетът на държавата да действа.
Още от категорията

Премиерът Росен Желязков за папа Лъв XIV: Ангажиран проповедник, който все повече ще влиза в ролята на дипломат

