„България високо оцени усилията на молдовските власти за създаване на условия за съхраняване на националната, културната и езиковата идентичност на българската общност. Очакваме пълният обем от права, с които българската общност в Република Молдова се ползва в момента, да бъде запазен в контекста на административно-териториална реформа, така че правата на българската общност в района на Тараклия да не бъдат засегнати от тази реформа.“, заяви вицепремиерът Атанас Зафиров по време на среща с посланика на Република Молдова у нас Н. Пр. Емил Жакота.

По време на разговора бяха обсъдени широк кръг въпроси от взаимен интерес, свързани с развитието на двустранните отношения, европейската интеграция на Молдова, както и положението на българската общност в страната.

България и Молдова традиционно поддържат отлични двустранни отношения, основани на дълбоки исторически, културни и езикови връзки, както и на споделените европейски ценности. Зафиров отбеляза постигнатия напредък на Молдова по пътя към членство в ЕС. Българската страна изрази готовност да сподели своя опит от предприсъединителните преговори, включително чрез сътрудничество на експертно ниво.

Вицепремиерът наблегна на значителната подкрепа, която България е оказвала последователно на Молдова чрез политическа, финансова и експертна помощ. През последните две години страната ни е отпуснала над 2 милиона евро за реализирането на проекти със социално-икономическо значение за местните общности в Молдова.

Особено внимание беше отделено на образователното и културно сътрудничество. Отбелязано бе значението на преобразуването на Държавния университет „Григорий Цамблак“ в Тараклия във филиал на Русенския университет „Ангел Кънчев“, което юридически беше финализирано на 2 април 2025 г. и официално отбелязано на 24 май т.г. в присъствието на външните министри на двете страни. „Очаквам Филиалът да се превърне в силна платформа за устойчиво българско образователно и културно присъствие в региона.“, каза Зафиров.