Голямо смятане очаква всички българи, които ще се пенсионират в следващите пет години. До 2023 г. всеки ще трябва сам да изчислява по коя формула да се пресмята индивидуалният коефициент за парите за старост, за да получи по-висока сума. Изборът е записан в поправка в Кодекса за социално осигуряване, която предлагат депутатите от ГЕРБ Светлана Ангелова, Менда Стоянова и др.

Предлаганите текстове предвиждат в старата формула освен трите години между 1997 и 1999 г. да влизат и трите “златни” отпреди 1997 г. Промяната идва седмица след заръката на премиера Бойко Борисов да няма ощетени пенсионери.

“Дава се право на пенсионерите едновременно с подаване на заявления за отпускане на пенсии да изберат пенсията им да бъде изчислена по стария ред, действал до края на 2018 г. Ако те изберат това, ще трябва да представят съответно документи за трите последователни години преди 1997 г.”, обясни решението на кабинета социалният министър Бисер Петков.

Хората, които вече са подали заявление за пенсия или такава им е отпусната след 31 декември 2018 г., ще имат 6 месеца, за да поискат еднократно преизчисление. В тези случаи новият размер се отпуска от същата начална дата.

Ако промените бъдат приети от депутатите, от НОИ ще качат и стария калкулатор на страницата си, за да може всеки да пресмята. Тези, които не могат да използват интернет услуги ще трябва да прибегнат до пенсионни консултации, които обаче са платени.

Как да не се набутат бъдещите пенсионери предложи шефът на социалната комисия в парламента Хасан Адемов от ДПС. Според него НОИ трябва да изчислява пенсиите и по двете методики и да предложи по-високата. Така хората ще бъдат улеснени в избора им. Пенсионерите обаче сами ще посочват трите най-добри години преди 1997 г. 

Само през тази година се очаква да се пенсионират около 70 хил. души. Без да подценявам възможностите им, не всички ще могат да използват двата калкулатора, предупреди д-р Адемов. Това е експертна дискусия, но важното е с предложения проект нито един пенсионер да не получи по-малък размер на пенсията, подчерта той. Така хората ще избират трите най-добри години преди 1997 г. и да подадат документи, а от НОИ да пресметнат коя формула е по-изгодна.

Добро предложение, което трябва да бъде обсъдено с Националния осигурителен институт - така отвърна депутатката от ГЕРБ и един от вносителите на промените в КСО - Светлана Ангелова. “Няма да допуснем нито един човек да бъде ощетен. Целта на промените е по-голяма защита на осигурителните права”, увери тя. И обясни, че до 1 януари 2023 г. се очаква да намалее значително делът на хората, за които старата формула е по-изгодна.

Според предварителната оценка на вносителите през 2019 г. разходите за пенсии ще се увеличат с 13,674 млн. лв., а всяка следваща година ще намаляват.

От 1 януари 2023 г. ще важат само новите правила - ще се пресмята само осигурителният доход на кандидата за пенсия, натрупан след 1 януари 2000 г., а индивидуалният коефициент, който определя каква ще е пенсията на човек, е ограничен до съотношението между максималния и средния осигурителен доход за месеците, от които се изчислява тя.

Тежестта на стажа пък се заковава на 1,2. Тази промяна облекчава значително процеса по отпускане на пенсиите както за лицата, на които няма да е необходимо да се снабдяват с удостоверения за осигурителен доход, така и за осигурителната институция, която ще използва наличната информация в регистъра, обясняват вносителите. Това щяло да ограничи и злоупотребите с документи, за които народните представители са били информирани.

Отпадането на трите най-добри години от формулата беше гласувано от парламента още през 2015 г. и влезе в сила от 1 януари 2019 г. Това предизвика недоволство, тъй като доведе до намаляване на пенсиите на част от новите пенсионери. По данни на НОИ около 30 на сто от хората ще получат по-малко, ако в коефициента не се включват избраните години преди 1997 г. Други около 60 на сто обаче щели да вземат по-високи пенсии.

Въвеждането на новата формула щеше да спести около 9 млн. лева на общественото осигуряване за 2019 г.

Срокът 2023 г. е избран, тъй като се очаквало до тогава хората, които имат стаж преди 1997 г. и биха били засегнати неблагоприятно от новата формула за пенсиите, да намалеят драстично.