
Забранява се в магазините за дрехи втора употреба да се продават бебешки дрехи и детски обувки до 34 номер, включително, както и бельо и бански.
Това предвиждат промени в Наредбата за здравните изисквания към дрехите втора употреба, качени за обществено обсъждане от Министерство на здравеопазването.
Същите стоки не могат да се предлагат и като хуманитарна помощ или с благотворителна цел, пише в наредбата.
В магазините втора ръка трябва да се сложи табела, на която да пише на български език, че дрехите са употребявани.
В близост до нея трябва да се поставя и надпис: „Всички употребявани дрехи преди да бъдат използвани по предназначение, задължително трябва да бъдат изпрани и при възможност изгладени".
В наредбата се разписват и точните методи за дезинфекция на дрехите - по термодезинфекционен, химиотермодезинфекционен метод или с биоцид.
Всички дрехи втора употреба, които ще се продават или даряват, трябва да минат задължителна дезинфекция. Това е задължително и сега, но хората, които правят дарения, беше достатъчно да дадат дрехите на химическо чистене, пише pariteni.bg.
Сега вече ще се иска дезинфекция по термодезинфекционен, химиотермодезинфекционен метод или с биоцид, като ще се изисква сертификат за използвания метод, както и видът на препаратите.
Още от категорията

Храните и лекарствата са първите сектори, които ще се проверяват за спекула с цените

Държавата ще изземва криптоактиви и от трети лица

Темите на Traffic News

Потушават бунтовете в културния сектор със 150 млн. лв.
