
За първи път в България ще се прави ДНК мониторинг на кафява мечка, съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Целта е опазване и управление на вида в България. ДНК изследванията ще се извършат в Словения, в една от най-добрите лаборатории за подобен род изследвания.
Проектът ще се реализира съвместно с Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), горските предприятия и националните паркове. Пробите ще бъдат събирани от екскременти. Проектът е финансиран по Програма „Околна среда 2021-2027 г.“. ДНК методът е най-съвременният начин за мониторинг и установяване на числеността на даден вид, съобщиха още от МОСВ.
Реализирането на проекта ще се осъществи в рамките на две години. Представители на ИАОС и горските предприятия са на обучение в Словения за начините на събиране на проби, съхранението им и подаване на данните. Пробите ще бъдат събрани още тази година от цялата територия на страната и изпратени за анализ и обработка. Резултатите ще помогнат за опазването и ефективното управление на вида.
Кафявата мечка е вид с най-висока защита в България и в Европа. Според Директивата на Европейския съюз за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна видът кафява мечка е под строга защита. Това изискване е въведено в България чрез вписването на вида в Приложение №3 на Закона за биологичното разнообразие още през 2002 г. От МОСВ уверяват, че министерството работи за намаляване на условията за възникване на конфликт между мечката и човека. От 2007 г. министерството прилага механизъм за заявяване, установяване и изплащане на щети, нанесени от кафява мечка върху домашни животни и пчелини. „Ощетените стопани трябва да подадат сигнал в най-близкото кметство или държавно горско стопанство в деня на откриване на щетата или в първия работен ден след нападението“, напомнят от МОСВ. Важно е да се установи, че щетата е нанесена от кафява мечка, затова следите на мястото на нападението трябва да не са заличени и обстановката да не се променя.
В райони с по-голям брой мечки, какъвто е този в Родопите, има сформирана специална група за бързо реагиране, която се отзовава на сигнали за причинени щети и съдейства на местните хора. Тя е съставена от местни жители, ветеринарни лекари, които са обучени за установяването на щетите и за възможните мерки, които следва да се предприемат.
МОСВ призовава да се взимат охранителни мерки при отглеждане на домашни животни и кошери в териториите на кафявата мечка. Сметищата създават потенциална опасност за пряк контакт на мечките с човека и нежелани инциденти, затова те трябва да са оградени, посочиха от министерството. Най-ефикасният метод е ограждането с електрическа ограда (електропастир). Храненето на малки мечета, особено в близост до населени места, също е опасно, предупреждават от МОСВ.
Преди ден от Североизточното държавно предприятие съобщиха, че млада мечка е опитала да намери храна в пчелин над върбишкото село Тушовица. Тя е обърнала два кошера и е стреснала собственика на пчелина.
Още от категорията

Финалът на „Ергенът": Васил избра Адриана, а Мартин предложи на Даниела, но любовта им е била кратка

