От днес всички плажове трябва да бъдат охранявани от спасители и да има екип за спешна помощ. Тези мерки за безопасност се предприемат, за да се предотвратят фаталните инциденти по Черноморието.

„Работното време вече е от 9:00 ч. до 18:30 ч., което е много добре - спасителят влиза в норматив за работно време, и възможността ние да запазим здравето на хората е по-голяма, защото хората плажуват до по-късно", посочи Николай Димитров, концесионер на плаж Крайморие.

Пак според промените, обучението на водните спасители вече може да се извършва от лицензирани сдружения, но експертите от БЧК ще осъществяват контрол върху процеса на подготовка.

„Изискванията към тях, които имаме при обучението ,са да бъдат достатъчно отговорни, опитни. Наблюдението, като тяхна основна функция, да бъде непрестанно и ежеминутно", посочи Марио Бързачки – главен експерт по водно спасяване към БЧК, цитиран от Нова тв.

Спасители с дългогодишен стаж на плажа, припомнят, че грижата за безопасността на всеки в морето е лична. Васил Алексиев - инструктор водно спасяване към БЧК посочи, че плажуващите трябва да не плуват в зоната извън обсега на спасяване. Когато стоят дълго на слънце, хората не трябва да влизат рязко във водата, а постепенно да охлаждат крайниците и тялото. Инструкторът също така посочва, че трябва да се внимава за децата на плажа, тъй като понякога са оставени без надзор.

"След обилно хранене и употреба на алкохол е забранено влизането навътре в морето", допълни той. За тези, които все пак са решили да избегнат всички тези ограничения и да посетят неохраняема зона, Алексиев напомня: "Не влизайте във водата преди да сте проверили дъното. Не влизайте преди да сте проверили течението. Преценете своите собствени сили."