Всички хора, които превантивно са умъртвили домашните си прасета, ще получат обещаните от правителството 300 лева - за дезинфекция на стопанствата си, коментира пред БНР д-р Дамян Денев от Агенцията по храните пред протестиращи от село Мрамор срещу унищожаването на животни.
Така Денев отговаря на съмнения, че парите ще се насочат към фирми, които ще правят дезинфекция, а не към стопаните.
Представителят на БАБХ обяснява, че тепърва се изработват правила за получаване на парите поради възможни спекулации, защото домашните прасета не са регистрирани и е трудно да се докаже броят им.
"Има недобросъвестни хора. От кметовете трябва да се водят регистри кой какви животни отглежда. Отделно трябва и регистриран ветеринарен лекар, който също обслужва, специален ветеринарен лекар, така че доста са институциите, които трябва да знаят кои хора отглеждат животни и ще бъдат разписани ясно правилата как точно ще се доказва всичко това нещо, за да няма спекулации и да може наистина всеки, който е усвоил и е спазил тази мярка, да получи необходимото обезщетение".
Междувременно четвърто денонощие продължава блокадата на пътя Ямбол-Сливен. Протестиращите са на място от петък следобед.
Собствениците на домашни прасета от района твърдят, че животните им не са болни и не разбират какво налага умъртвяването им. Животновъдите от малки ферми настояват също държавата да ги извади от обхвата на мерките за домашните свине.
Заради продължаващата блокада полицията отбива движението по обходни маршрути.
Протестиращите в Мрамор коментират, че вече нямат прасета, защото са ги заклали в изпълнение на заповедта за санитарната зона. Регионът е без огнища на африканска чума, но селото попада в 20-километрова зона около свинеферма в Петърч и се налага превантивно избиване на животни.
Десетина прасета са отглеждани в селото. Почти всички вече са заклани в изпълнение на заповедта. Кметът Ивайло Иванов отрича да е организирал протеста, но коментира, че "дори и да съм аз, няма лошо. Смятам, че прасетата се избиват без основание".
Иванов допълва, че в селото е останала една свиня-майка и лично ще заведе властите, да види дали някой ще посмее да я убие.
Жена, която потвърждава, че е заклала двете си прасета, отглеждани в задния двор обяснява, че подкрепя превантивната мярка.
Част от протестиращите не са от селото и твърдят, че няма чума и че са жертва на опит за завладяване на българските пазари на свинско месо, допълва БНР.
Тези протестиращи искат хората да не спазват указанията на ветеринарните власти, да не ги допускат до задните си дворове и че не трябва да унищожават прасетата.
"Властта вече е в ръцете на хората и те ще се самоуправляват", обяснява основен оратор на протеста в село Мрамор, представила се като Мадлен Кирчева.
Хората в селото продължават да чакат ветеринарните власти в лицето на БАБХ да дойдат и да говорят с тях.