Окончателно - водата поскъпва от 1 януари. Енергийният регулатор прие готвеното увеличение с между 3 и 20 процента с незначителни корекции. 

 

Новите цени ще засегнат 14 области. Най-сериозно ще е увеличението в Ямбол. В София поскъпването е с почти 10%, а във Враца – с 13%.  Именно в града на Ботев, в Силистра и в Шумен ще плащат най-скъпата вода – над 3 лева за кубик.

Обяснението на регулатора е, че със събраните от сметките ни пари, ще се подобри и качеството на услугата.

Поскъпването стана на фона на протести под прозорците на сградата, в която заседава комисията. От БСП организираха шествие срещу новите тарифи. За случая пристигнаха автобуси от цялата страна.

Недоволството им тръгна от сградата на енергийния регулатор и достигна под прозорците на властта. Към сградата на регулатора летяха яйца, а към правителството - закани и искания за "Оставка". 

Каква е логиката на поскъпването на цената на водата?

„Два са основните фактори за поскъпването на водата в момента. На първо място, специално в случая с Дива Слатина, имаме промяна през 2015 г., с която се въведе институтът на единната цена на водата, използвана от един и същи оператор на водата. Например, ако в Монтанско имаме различни цени на водата в градовете, сега, на база солидарния модел, имаме единна цена на територията на цялата област”, коментира в студиото на „Събуди се” министърът на регионалното развитие Николай Нанков

„Новите услуги като пречистване и отвеждане на мръсните води, също струват пари. Нашата основна цел е да запазим водния ресурс, да го направим по-чист и след 10-20 години той да е достъпен за българските граждани, както и в момента”, добави министър Нанков.

След Нова година започва общественото обсъждане на Закона за ВиК. А в текстовете се предвижда въвеждането на водни помощи на социално слабите.

На въпрос „Как ще се премери качеството на услугите на ВиК?”, регионалният министър отговори: „Качеството на услугата се мери в липса на аварии, или с намаляване на авариите. Очакваме между 15 и 45% редуциране на водозагубите в дългосрочен 15-годишен период. Но не трябва да сатанизираме ВиК дружествата”.