Фалшиви обяви за ваксини и опити за измами с фалшиви медикаменти засичат от Европол. При последната голяма акция срещу организираната престъпност са иззети 33 милиона некачествени медицински изделия - в това число маски и тестове за Ковид-19.
Данните на Европол показват тревожна тенденция. Все повече престъпни групи се насочват към трафика на лекарства и медицински изделия. Този вид дейност осигурява огромни печалби, а рисковете от разкриване са по-ниски.
Оказва се, че най-често на черния пазар се търгува с противоракови лекарства, виагра, антивирусни средства и болкоуспокояващи. Само през миналата година от Европол са разбили 10 нелегални лаборатории и 25 престъпни групи.
От Европол заявиха, че най-много фалшиви лекарства пристигат в пратки от Китай и Индия, съобщиха БНТ. Оттам предупреждават, че именно в интернет сайтовете се крият най-големите опасности. От 4000 сайта под наблюдение, 453 са премахнати.
От пролетта на 2020 г. в полезрението на Европол попадат все повече измами, свързани с пандемията. Във Великобритания, например, на прицела на телефонните измамници са някои възрастни хора.
Записани съобщения предлагат резервация за ваксина, при натискане на номера за потвърждаване обаче измаменият е таксуван солено.
На този фон от Европол предупреждават и за фалшиви обяви за ваксини и медикаменти основно в интернет.
"В последните месеци забелязахме, че измамни обяви за ваксини започват да се появяват в интернет, особено в Даркнет. Но зад такива обяви се крият различни престъпления. Например, зад даден линк могат да се крият вируси, с които да се крадат данни от кредитни карти или лична информация. По време на здравната криза престъпността се насочи и към киберпрестъпленията, включително сексуална експлоатация на деца онлайн. Телефонните измамници също се възползваха от пандемията. Възрастните хора са техните най-чести жертви.", обяснява Ина Михайлова, пресаташе "Европол".
От Европол предупреждават за опасност от трафик на некачествени ваксини, излезли от студената верига, както и възможни кражби по време на доставки. Оттам заявиха, че транспортните асоциации са планирали засилени мерки за сигурност още в началото на тяхното разпространение.
"Престъпниците вероятно ще рекламират все повече фалшивите си ваксини като използват марките на истински фармацевтични компании. Важно е да се знае, че ваксините за ковид не са достъпни на свободния пазар в Европа.Фармацевтичните компании ги продават директно на компетентните държавни органи. Гражданите могат да разчитат единствено на организираната от властите имунизационна кампания.", допълва Ина Михайлова.
При последната голяма операция на Европол "Шилд" са конфискувани 33 милиона некачествени и фалшиви медицински изделия - в това число маски и тестове за коронавирус.
Във връзка с пандемията са иззети 8 тона суровини, химикали и антивирусни средства, както и 70 000 литра хигиенни дезинфектанти. Разследващите откриват и над 25 милиона единици лекарства и допинг вещества.
Още от категорията
Божанов: Нямаме покана от ГЕРБ-СДС за среща