Хората да внимават какво подписват, какви договори, какви заеми и от кого взимат, какви услуги ползват, призова председателят на Съвета на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев.

Той обясни, че в сектора на задлъжнялостта на ЧСИ се възлагат само около 10% от дълговете на граждани и фирми. В останалите случаи кредиторите дават дълговете на колекторските фирми и длъжниците остават незащитени от ГПК.

След многобройните промени в законодателството в полза на длъжниците, в производствата при съдебните изпълнители правата им са защитени, но не така стоят нещата с останалите 90%.

Има тенденция на отлив на кредиторите от съда и съдебното изпълнение. Банките продават на колекторски фирми вземания за милиарди левове. Предпочитат този начин, защото така изчистват лошите си кредити и освобождават свои средства в БНБ.

"Не знаем на какъв процент са продават тези вземания. Ако банката си събира дълга през съда и съдебното изпълнение ще получи много по-голяма стойност", обясни Дичев пред "Монитор".

Малкото дела на банки при ЧСИ се обяснява и с наблюдението на съдебните изпълнители, че длъжниците към банки очевидно в момента се справят със своите задължения. Статистиката показва, че през 2018 г. делата на банките при ЧСИ са намалели и от 29 000 са станали 22 000 и вече са едва 10% от общия брой.

Намалели са и делата в полза на търговци - от 129 000 на 105 000. Новообразуваните дела като цяло също са спаднали, каквато е тенденцията през последните години и през 2018 г. са 20 000 по-малко или намаление с 8%, а събраната сума за пръв път от 13 г. намалява. През 2017 г. са били събрани 1 млрд. и 100 млн.лв., а през 2018 г. - 1 млрд. и 15 млн.лв.

Една от причините за по-малкото дела е тълкувателно решение на ВКС по отношение на т.нар.перемция, т.е когато 2 г. кредиторът не е искал изпълнителни действия.

"След това тълкувателно решение масово прекратяваме такива дела. Някои от кредиторите образуват отново тези прекратени дела. Реалният спад в делата е много по-голям. Материалният интерес по делата е драстично променен. Преди масовите дела се измерваха в хиляди левове, сега те са в стотици", обясни Дичев.

Запазва се тенденцията държавата, общините и гражданите да търсят помощта на ЧСИ за събиране на своите вземания. Както винаги, най-много са новообразуваните дела в полза на бизнеса - 105 000, на следващо място са държавата и общините със 71 000 дела, гражданите с 22 000 дела и банките също с толкова. Делата за издръжки са 1200, за заплати - 1030, за предаване на деца – 154.