Екоминистър Нено Димов отчете, че проблемът с качеството на въздуха у нас всъщност е проблем на бедността, затова "кабинетът работи за повишаване на доходите на населението", каза той по време на официалното откриване на второто издание на Европейската конференция за качеството на въздуха – SOFAIR.
"Основният приоритет на МОСВ за моя мандат е качеството на атмосферния въздух. Неслучайно въздухът, защото той е един от най-съществените проблеми на градската среда, който засяга здравето на гражданите. Той обхваща цял един спектър, покриващ манталитета на една държава", заяви Димов.
По думите му икономическото развитие на дадена страна е пряко свързано с качеството на въздуха.
"Проблемът с качеството на въздуха е проблем на бедността. Той е концентриран там, където живеят хора, които нямат достатъчно възможности. Затова приоритетът на правителството за повишение на доходите е пряко свързан с подобряване качеството на въздуха. Това води като цяло до опазване на околната среда", подчерта министърът.
Нено Димов пресметна, че Столичната община ще получи над 44 млн. лева, които ще бъдат инвестирани в домакинствата с оглед подобряване на околната среда.
На свой ред столичният кмет Йорданка Фандъкова посочи, че сумата е над 60 млн. и тези средства ще отидат по програми за домакинствата в столицата, които се отопляват на твърдо гориво, за да минат на по-екологично отопление.
По думиту й в София вече има устойчива тенденция за намаляване на фините прахови частици.
"През 2009 г. борят на дните в превишение на нормата на фини прахови частици в София беше 161, а през 2016 г. са 71. Предварителните данни на Изпълнителната агенция по качеството на въздуха показват, че през 2018 г. имаме 17% спад на отчетените превишения от всички автоматични станции. А тенденцията за намаляване се запазват и през първите месеци на 2019 г., през които отчитаме 15% по-малко превишение спрямо 2018 г.", каза тя.
Кметицата отчете, че големият проблем на София са високите концентрации на фините прахови частици в повечето дни през зимите месеци.
"Едно от най-големите предизвикателства пред нас е въпросът с качеството на атмосферния въздух. Добрата новина е, че той стои на вниманието на гражданите на София през последните години много сериозно", заключи тя.
Още от категорията
Противоепидемични мерки влизат в сила в първа област у нас