Седмица преди Великден бутиците за шоколад вече заредиха с тематични лакомства. Ателиетата за шоколад конкурират традиционните великденски козунаци, като произвеждат огромни шоколадови зайци и яйца – символ на празника.
В бутик за шоколад в Пловдив млечният шоколад се внася от Белгия, а натуралният от Кот д'Ивоар. Шоколадите са ръчна изработка, а цехът, в който се изработват се намира близо до Пловдив. Шоколадът се съхранява на стайна температура, като е добре да няма пряка слънчева светлина към сладките изкушения. Шоколадите нямат консерванти и стабилизатори.
Някои от шоколадовите фигури са толкова красиви, че дори най-големите любители на сладкото изкушение, предпочитат да им се любуват , вместо да ги ядат. Това , разбира се, не важи за децата.
Шоколадът е най-голямото изкушение за малки и големи. Често, когато дамите са в лошо настроение, защото някой и нещо е „криво”, хапват един шоколад и щастието ги озарява. Наред с това любимата храна на мнозина е и здравословна. Антиоксидантното действие на шоколада е в основата на профилактияния му ефект върху сърдечно-съдовата система.
Шоколадът влияе стимулиращо на мъжете. Голяма част от дамите го ползват директно върху тялото си – глезят се с релаксиращи масажи.
Но това е, сякаш, само част от практическото приложение на шоколада. Той има история! Нека ви дадем малко любопитни факти за шоколада.
Вкусната тайна на какаовото дърво била открита преди около 2000 години в тропическите гори на Америките. Плодовете на това дърво съдържат семена, от които всъщност се приготвя шоколад.
Древни цивилизации добре са познавали тайната на какаото. Маите почитали шоколадът като божествено питие. Обработката на какаото, която маите извършвали, дори не се различава съществено от днешната. Маите търгували какаото с останалите местни племена. Те приготвяли шоколада от какаовите семена.
Какаото бързо се превърнало в основен търговски продукт на ацтеките. Шоколадът изпълнявал специална роля в кралските и религиозни обреди на ацтеките. Те го наричат храна на боговете. Легендата гласи, че ацтеките отглеждат какаово дърво и то било свещено за тях, защото се считало за подарък от бог Кетцалкоатъл. Какаовите зърна били ползвани и за приготвянето на местно люто питие с много подправки, което няма нищо общо с вкуса на днешното какао.
С течение на времето какаото се превърнало в основен предмет на търговията в огромния и нов европейски пазар с екзотични стоки.
Знаете ли, че човек изяжда през живота си близо 10 000 шоколадови блокчета. Шоколадът е най-прекрасният начин да позаситиш глада и да повишиш нивото на щастието!
Точката на кипене на какаовото масло е малко под температурата на човешкото тяло, поради което шоколадът се топи в устата. Но заедно с него се разтапят всички, които му се наслаждават.
TrafficNews.bg