Висшият съдебен съвет (ВСС) ще се опита да се пребори за увеличение на заплатите в системата с 12%, пише "Сега". За заседанието му този четвъртък е поканен финансовият министър Владислав Горанов. Тогава ще се обсъжда разчетът на средствата, необходими за повишаването на заплатите. 

Подробностите ще се обсъждат ден по-рано на заседанието на бюджетната комисия на ВСС. Съдействието на Горанов е нужно, тъй като в съдебния бюджет пари за увеличение няма. Основният спор е кой закон надделява - дали този за съдебната власт, или този за публичните финанси и дали съветът има право да вземе решение за повишаване на възнагражденията, ако за това няма пари.

Възнагражденията в съдебната власт не са актуализирани от юли 2012 г., припомня изданието. В момента най-ниската основна заплата е 1546 лв. - толкова вземат младши съдиите и прокурорите. По закон най-ниската магистратска заплата е удвоеното средномесечно възнаграждение в бюджетната сфера. Останалите заплати по веригата се определят от съвета. 

Средната заплата на заетите в обществения сектор за последните 4 месеца на м.г. е 924.5 лв., сочат данните на НСИ. Това означава, че най-ниската заплата трябва да стане 1849 лв. Сега основната заплата на районно ниво в системата е 1683 лв., на окръжно - 2154 лв., на апелативно - 2622 лв., а на върховно - 3119 лв.

Около 20 млн. лв. трябват месечно за заплатите на магистрати и служители в третата власт. Грубите сметки показват, че за увеличение от 12% месечно ще са необходими около 2.4 млн. лв. Ако заплатите скочат още от март, до края на годината съдебната власт ще има нужда от 24 млн. лв. за увеличението.

TrafficNews.bg