"Няма дадни българският вариант на COVID-19 да е по-различен. Еволюцията на вируса се развива много бързо, но мутациите са нормални и всеки вирус мутира. В момента имаме около 34 мутации за година и половина, което е нещо нормално", това заяви пред Нова телевизия вирусологът доц. Любомира Николаева-Гломб, която е ръководител ръководителят на отдел „Вирусология” в НЦЗБП.

"Човешкият опит показва, че единствено масовото ваксиниране е в състояние да преустанови циркулацията на даден патоген. Коронавирусът доминира над останалите вируси, защото му е по-удобно да се размножава. Не се учудвам, че нямахме грип тази зима", поясни доцентът.

"Не се учудвам, че тромбозите са нежелана реакция. В патогенезата на болестта влиза и това увреждане на ендотелата - образуването на микротромби. Логично е, че ваксина, която имитира вируса, може да доведе до нещо подобно", каза още доц. Гломб.

"Децата са най-страдащите от пандемията, тъй като ги набедихме, че разпространяват лесно вируса. Това не е съвсем така. Те не са толкова мощен фактор при разпространението на COVID-19", заключи още вирусологът.