
Повечето взети проби и това, че има правопропорционална зависимост между лабораториите, които правят PCR тестове, води до повишаване на броя на заразените у нас. Това заяви вирусологът акад. Ангел Гълъбов, като подчерта, че е напълно възможно вирулентността да е по-ниска и инфекцията да е по-слаба. Според него същото се е случило и в Китай и обясни, че надеждата е в бъдеще случаите да бъдат по-леки.
По думите му особеността на COVID-19 е, че има рецептори към горните и долните дихателни пътища за разлика от предишните коронавируси.
„Изгледа, че този тип на размножаване започва да доминира, поради което много хора се заразяват, без да боледуват сериозно – вирусът не отива надолу. Съществена роля играе и имунната система“, допълни той пред БТВ.
Според Гълъбов не само антителата, но и клетъчният имунитет е важен компонент.
Вирусологът изтъкна, че карантината у нас е трябвало да бъде по-строга и за по-дълъг период от време. За сравнение даде съседна Гърция, където са последвали примера на Ухан – улиците са били празни и всичко е било затворено.
По думите му ситуацията с вируса няма да приключи скоро, но е убеден, че до нова година ще има ваксина. Акад. Гълъбов подчерта, че досега коронавирусите не са били във фокуса на учените.
Още от категорията

Участник във финала на "Капките" предложи брак на приятелката си пред 40 000 на "Васил Левски"

