
Само на няколко километра от Пловдив се намират едни от най-добрите винарни в страната. Подходящи дестинации за зимните уикенди и места, в който да се отпуснете в уютна атмосфера с чаша червено вино в ръка. Историята на виното по нашите земи е хилядолетна, траките са едни от най-големите ценители на напитката и наричат еликсир на боговете. Произвеждали са вино край Старосел, Брестовица и карловския район, оставили са своя отпечатък и майсторлък, който се предава над 2000 години.
„Всички траки са пияници” – пише Атеней. И той не е единствения автор, който свързва траките с любовта им към виното. И то като добавим факта, че в антична Гърция и Рим консумацията на вино била ежедневие. Явно е, че траките пиели доста повече…
Започваме пътят на виното край Пловдив със Старосел!
Сгушеното в Средна гора село се намира само на 50 км край Пловдив. Селото се слави с великолепните си вина и уникална забележителност - култов комплекс от V век пр. Хр. Учените предполагат, че в него е бил погребан Ситалк – един от най-могъщите тракийски владетели.
Архелолозите намират край селото винарски пособия и съдове, а също и на делви със засъхнало вино. Опияняващият еликсир се използвал по време на религиозните ритуали и жертвени церемонии. Климатът в Старосел е мек и е идеален за отглеждането на лозя.
Край селото се намира и „Винарска изба Старосел” – отлично място за винен туризъм, спа и разходки. Освен, че може да се разходите в избата и да направите винен тур, можете да се потопите в горещия външен минерален басейн или в… бъчва вино. Да, една от опциите в спа зоната е вана пълна с вино и билки.
Менюто в ресторанта също е традиционно, като там може да опитате Джигерица, Тракийска Джурканица, Староселска казъртма или свински джолан по тракийски.

В село Брестовица се намират няколко изби. Ще се спрем на две, които предлагат разходка и почивка в комплексите си.
Вино и SPA хотел TODOROFF сe намира в село Брестовица на 15 км от културната столица на България – Пловдив. Той предлага SPA меню на база натуралните продукти на винопроизводителния процес. Залите за дегустации са изпълнени в духа на българското село, а атмосферата с която са изпълнени е в едно с разказите за виното, носят чувството на единение с напитката на боговоете. Винарската изба е добро решение за прекарване на свободното време в компанията на истинските червени вина и далеч от шума на големия град.
Винарска изба „VILLA VINIFERA” е построена 1936 г. в село Брестовица. Това е класически тип винарска изба с дадености за производство на висококачествени вина.
Състои се от надземно отделение за преработка на гроздето и ферментация, отделение за младите вина, подземие за стареене на виното, разположено дълбоко под земята и осигуряващо необходимата постоянна температура и влажност целогодишно, дистилаторно отделение.
Първенец
Друго прочуто с виното си село е Първенец! Жителите са известни с майсторлъка си да правят добро вино, както и да пият големи количества. Полетата около Първенец са пълни с лозя, а във всяка изба има по няколко бъчви. В района се прави предимно каберне, мерло, мавруд и букет. В района също има винарна – Старата изба, която обаче за съжаление от месец е затворена.
Устина
Бутиковата Винарска изба „Вила Юстина” е разположена в покрайнините на Родопската яка в село Устина, на 26 км от Пловдив. Основана е в края на 2006 с идеята за преработване на 300 т. грозде от собствени масиви в тероарни вина. Парк-лозето на „Вила Юстина” е разпложено в местността Горката, на 4 км от избата.
Визитата във „Вила Юстина”, предоставя разходка на туристите по „Пътя на виното” в производствените помещения, посещение на парк-лозето и дегустация на вина в дегустационната зала. Невероятните гледки, които кулата на върха на лозовия масив разкрива, дегустацията на хубави вина и нощувката в Къща за гости
Песнопой
Винарска изба „Домейн Трифонов”, известна до началото на 2012 г. като винарска изба „Песен”, е изградена през 2008 г. в село Песнопой, община Калояново, област Пловдив. Избата е изградена в подножието на връх Чукурли баир до красива борова гора, част от която се намира и в двора на избата. От терасата ѝ се открива приказна гледка към Балкана и Средна гора.
Избата е бутикова, семейна, изградена с цел да произвежда малки партиди висококачествени сухи вина. Избеното помещение за отлежаване на виното в дъбови бъчви е под земята, в скалите, което създава условия за поддържане целогодишно на постоянна температура, подходяща за отлежаване на висококачествени партиди вина.
„Шато Копса”, край Сопот
В което и да е карловско село да отидете също ще намерите отлично вино! Богат регион, който се отличава с уникални напитки. Винарната, която трябва да посетите ако сте в региона е „Шато Копса”. В избата отлежават лимитирани серии вина. Истинските дегустатори могат да отпиват от вината от различните бъчви по време на винени турове.
Перущица
Удоволствие за всеки предпочел тръпката на винения туризъм е да посети Винарска Изба Пълдин в Перущица, като бива въведен в тайните на винопроизводството. Първата стъпка е цеха за първично винопроизводство в Брестник, а след това и самото бутилиране в избата в Перущица.
В дегустационната зала, изцяло обновена през юни 2008 година, могат да бъдат посрещнати групи от около осемдесет туристи, които ще имат удоволствието да дегустират вина, придружени с тематична дискусия от технолог.
Огняново
В местността "Зад баира" на село Огняново, Пазарджишко, се кипри лозарският масив на модерната винарна "Беса Валей".

Винарска изба „Драгомир”, Пловдив
За тези, които искат да се насладят на винен туризъм, но искат да излизат извън града също има вариант. Може да си пийвате вино в уютна винарна и то без да пътувате във винарска изба „Драгомир”. Освен да дегустирате от виното в избата, посетителите могат да видят и технологиите за произвеждане на напитката.