Ветеринарните лекари от областните дирекции на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) да взимат поне 1200 лева заплата, призова шефът на КНСБ Пламен Димитров.

"Оказва се, че именно тези, които се борят на първа линия срещу разпространението на Африканската чума по свинете у нас, взимат начална работна заплата в размер на едва 700 лв. На някои места тя е малко по-висока и може да достигне 1000 лв., но от КНСБ сме убедени, че трудовото възнаграждение на ветеринарните лекари трябва да бъде повишено до размер 1200 лв.", обяви Димитров.

От синдиката ще настояват за 15-преоцентно увеличение на заплатата на ветеринарните лекари на държавна служба. В БАБХ има общо 267 държавни ветеринарни лекари, колкото е броят на общините, но те не успяват да покрият всички населени места и малки общини. В страната обаче има и 914 частно практикуващи лекари, които според КНСБ, ако не в работата по огнищата, то поне могат да се включат в разяснителната кампания.

Пламен Димитров обяви още, че синдикатите ще настояват и държавата да предприеме конкретни мерки за възстановяването на фермите, засегнати от Африканската чума по свинете. Той отбеляза, че в свинепроизводството у нас са ангажирани няколко хиляди души, а в индустриалните ферми се отглеждат над половин милион свине.

„Много от работещите в сектора са осигурени за всички рискове и дори да закрият съответната ферма, могат да идат в Бюрото по труда. Какво се случва с нерегистрираните стопани, които не са осигурени? Те ще имат сериозни рискове”, отбеляза Димитров.

В брифинга взе участие и Светла Василева, председател на Федерацията на независимите синдикати от земеделието – ФНСЗ. Тя отбеляза, че Националната референтна лаборатория в страната е само една, която изпитва затруднения да обработва всички проби ежедневно. Според нея бюджетът на БАБХ също е хронично недофинансиран.

Освен на лекарите, синдикатите ще настояват за увеличение на заплатата на всички експерти в БАБХ, защото се оказва, че заради непривлекателността на професията, там има 70 свободни щатни бройки.