Върховният административен съд отхвърли жалби срещу решението на ЦИК за местата и броя на секциите в чужбина. Съдебното решение е окончателно.
Върховният административен съд отхвърли жалби против решение на Централната избирателна комисия от 28.03.2026 г. в частта, в която са определени местата и броят на избирателните секции в Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия. Жалбоподателите, чиито адрес е във Великобритания, твърдят, че решението на ЦИК е неправилно и незаконосъобразно, тъй като в Ковънтри, Уорикшър и Телфорд не са предвидени избирателни секции.
Върховните магистрати приемат, че решението на ЦИК е съобразено с приетите от Народното събрание на 19 февруари тази година условия и ред за образуване на избирателните секции извън страната и за назначаване на техните състави при произвеждането на изборите за народни представители през април.
Съгласно разпоредбата на чл. 14, ал. 3 от Изборния кодекс, ЦИК е образувала избирателните секции по преценка на ръководителите на дипломатическите и консулските представителства в местата в държавите, които не са членки на Европейския съюз, въз основа на не по-малко от 40 избиратели, подали заявление. Дипломатите, с оглед териториалното разпределение на българската общност, отдалечеността на избирателните секции и изискването на чл. 14, ал. 5 от ИК, са изпратили мотивирано предложение до Централната избирателна комисия не по-късно от 22 дни преди изборния ден.
Според ВАС ЦИК се е съобразила с предложението на посолството на България, с мнението на представители на българската общност, както и на Мрежата на изборните доброволци. Безспорно е установено, че действията на компетентните длъжностни лица са извършени съгласно разписания от законодателя регламент.
При произнасянето си посолството на Република България, а впоследствие и ЦИК, са взели предвид предложението на доброволческата мрежа, с изключение на посочените населени места. При тях е взета предвид близостта и покриването на територия от по-големи центрове с по-добра транспортна достъпност.
ВАС отхвърли и жалбата на кандидат за народен представител, който обжалва същото решение на Централната избирателна комисия в неговата цялост.
Още от категорията
Виж всички
Мъж загина, след като бе ударен от камион на АМ „Марица"