И сега в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) имаме учебен предмет "Религия", който е част от раздела с факултативните часове. Бяха създадени и утвърдени три програми след много обсъждания, между които се избира. Едната е за православно християнство с елементи на конфесионално образование, другата е ислям с елементи на конфесионално образование, а третата е без елементи на конфесионално образование, с акцент върху история на релиигиите. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в отговор на актуален въпрос на какъв етап е идеята за въвеждане на предмета "Добродетели и религия" и каква е визията на него, който му беше зададен на днешното заседание на Комисията по образованието и науката в Народното събрание.

Това, което ние водим като разговор, е предметът да бъде част от задължителния учебен план и второ, да бъде разширен като значение и да не е единствено само "Религия", а да бъде "Добродетели и религии", обясни министър Вълчев. 

"Това означава, че ще поставим акцент не толкова и само върху религията, а върху формирането на социално-етични и културни компетентности у учениците. И с фокус върху етичните норми, които обединяват, а не само върху конфесионалния елемент. Ще предложим и текст, че учениците ще имат възможност за избор между програми, както в момента имат тази възможност за избор, като тези програми най-вероятно пак ще бъдат три. Може да се обмисли и четвърта програма, но най-вероятно ще бъдат три програми. Две с елемент на конфесионално образование, както е в момента, и трета - без елементи на конфесионално образование, която вероятно ще изберат най-голяма част от учениците и родителите. Това ще го предложим с промените в ЗПУО, които възнамеряваме да публикуваме за обществено обсъждане вероятно до средата на май", каза министър Красимир Вълчев.

Ще дадем и свобода, но ще акцентираме и върху възпитателната функция. Убедени сме, че ако обединим усилията с Българската православна църква, с духовенството, ако имаме такъв час, в по-голяма степен ще постигнем целта на образователната система - да направи децата добри хора, а не само да ги направи знаещи и можещи", изрази увереност образователният министър.

БТА припомня, че на 19 февруари тази година министърът на образованието и науката Красимир Вълчев се срещна с българския патриарх и Софийски митрополит Даниил. На срещата те обсъдиха сътрудничеството между Министерството на образованието и науката (МОН) и Българската православна църква (БПЦ), съобщи тогава пресцентърът на МОН. 

"В момента подготвяме промени в учебните програми като целта ни е да засилим елемента на възпитание", обясни тогава на срещата министър Вълчев. По думите му възпитанието е във всеки час, затова трябва да се акцентира върху него и във всяка учебна програма, по всеки предмет. "Заедно с това обсъждаме и въвеждане на час по добродетели и религии", каза министърът. Подобни часове има и в повечето европейски държави, а честа практика е в тях да не се поставят оценки на учениците. "Ако този час влезе сред задължителните, ще има възможност за избор между различни програми. Тези, които не желаят да учат религия, ще могат да изберат час, в който в по-голяма степен ще се учи етика, добродетели, ценности", обясни тогава министър Красимир Вълчев. 

На срещата през февруари патриарх Даниил поздрави министър Вълчев за заявената воля и изрази готовност експерти от БПЦ да се включат в обсъждането на бъдещи промени. Той подчерта, че това ще подпомогне не само образователната система, но и ще даде още повече знания на децата, както ще им даде нравствена и морална перспектива, което е предпоставка и за намаляване на агресията. По време на срещата бе подчертан и натрупаният опит през последните години след влизането на избираем час по православно християнство в училищата и разработените учебници за него. Патриарх Даниил подчерта и че това следва да бъде образователен предмет, чрез който да се изучават ценности, история и християнско изкуство, а само при желание тези знания да се надграждат.