Педагози от Пловдив подобряват образованието на деца от различни етнически малцинства . В ОУ “Кочо Честеменски” стартира проектът “Повишаване квалификацията на учители с цел въвеждане на разнообразни форми на интеркултурно образование”. Проектът се финансира от Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства .
Партньор в реализирането на дейностите е НУ “Свети Климент Охридски” в квартал “Южен” . Училището е натрупало опит в интеграцията на деца с различен етнически произход. Възпитаниците му участват в различни проекти, свързани с толерантността.
В двете пловдивски училища през последните 4 години се увеличава броят на учениците от етническите малцинства. В Кочо Честеменски 5% от децата /според тяхното самоопределяне/ са с ромски, турски и друг етнически състав. Има ученици от Сирия и Гърция.
Целта на проекта е през следващите 9 месеца да се повишат професионалните компетенции на педагозите от двете учебни заведения и да се подобри качеството на образование в условията на мултикултурност. Запланувано е разработването на документ с насоки за работа и практически съвети за учители, работещи с деца от етническите малцинства. Ще бъдат създадени и разпространени обучителни материали, които ще улеснят преподавателите по различни предмети. Новите учебни материали ще съдържат упражнения и игрови подходи.
През 2015 година в училище „Кочо Честеменски” ще бъде организирана кръгла маса за споделяне на решения за проблемите в мултикултурното образование. Ще бъде създадена интернет платформа за дистанционно обучение на педагози. На нея ще бъдат качени лекции, упражнения и казуси, които ще се ползват от голям брой учители и ще улеснят ежедневната им работа.
Създаденото ноу-хау може да стане основа за следващи проекти и дейности, свързани с обучението на деца от различни етнически групи.
TrafficNews.bg
Още от категорията
НАП: Над 6000 търговци са в нарушение, начисляват 9% ДДС