На 13 февруари се подготвя бойкот на търговските вериги за хранителни стоки у нас заради голяма надценка и все по-скъпите основни хранителни стоки.

"Така е, защото законът не го забранява. Каквото не е забранено от закона, значи е позволено. От 13 г. политиците си говорим поне по едни път в годината за това, тази година си говорим два пъти. Това не е работа на едно министерство, а на държавата като цяло. За да можеш ти да направиш някаква регулация, трябва да си наясно със ситуацията в държавата. Имаш ли производство, достатъчно ли е, качествено ли е. Трябва да знаеш какво влиза като количества, качество, дали конкурира твоите стоки. Трябва да кажеш какво се случва с производители, преработватели, с джоба на потребителя", коментира адвокатът по земеделско право Пламен Абровски.

Допирната точка между отделните министерства е Народното събрание. По думите на юриста, за да може да направи нещо едно министерство, трябва да има законово основание.

"Държавата не може да бъде нито майка, нито мащеха, нито за потребителите, нито за земеделските производители, нито за търговците", каза гостът.

В ефира на Bulgaria ON AIR той подчерта, че трябва да бъдат създадени разумни правила, които да не допускат надценка от 110%, че дори и 200% на места. 

"Няма човек в тази държава, който да може да каже "България произвежда Х тона домати" и нито един не е отишъл в сивия сектор. Държавата трябва да покаже гръбнак", призова Абровски. 

Той е категоричен, че е роля на държавата да каже колко, кога, къде и за кого да бъде тази надценка. 

"20 г. търговските вериги си правят каквото искат. Аз искам тази държава да излезе с виждания каква система ще направи, така че всички по веригата на доставките - от производителя до този който вечерта готви, да е справедливо разпределен и да не е ощетен, това няма да стане за ден или година. Трябва визия, каквато в момента няма", обобщи адвокатът по земеделско право.

Разликата в цените между верите и кварталните магазини

Абровски посочи, че е логично цените в малките магазини да са по-високи, защото веригите ползват отстъпки за количество, но у нас е обратното.

"Ако не спре поскъпването, нашите производители ще приключат, а това означава, че нашите преработватели също ще приключат. Когато взимаш това решение - защо да има таван на надценката за гауда, която не се произвежда в България. Да има за гауда, но и за кашкавала. Една част от 70 продукта се внася, друга не. Никой няма представа какво влиза, всичко е по документи", подчерта Пламен Абровски.