Ураганен вятър с пориви от 20 – 25 м/секунда бушува в Пловдив. Въпреки че температурите са положителни, от вятъра се усещат като – 5, -6 градуса. Жълт код е обявен за силния вятър в цялата страна, а има опасност и от т.нар. леден дъжд .
Леденият дъжд не е характерно явление за България. Това е твърд валеж, падащ при отрицателни температури на въздуха - от 0 до -10. Обикновено е под формата на малки сфери с диаметър 1-3 мм от плътен прозрачен лед. Вътре в сферата има размразена вода, когато попада върху предмети, тя се разбива, водата изтича, замръзва веднага и формира ледена покривка, обясняват от Meteo Balkans.
Ето и детайлна прогноза за времето от НИМХ към БАН:
Днес ще остане ветровито с умерен и силен северозападен вятър. Още сутринта валежите в Западна България ще спрат и облачността ще започне да се разкъсва и намалява. По-късно след обяд и в източните райони ще спре да вали. Максималните температури ще са предимно между 0° и 5°.
Атмосферното налягане ще се повишава, но ще остане по-ниско от средното за месеца.
В планините ще бъде облачно, ветровито, с отслабващи валежи от сняг. Ще духа бурен, по високите и открити части и ураганен северозападен вятър, който ще създава условия за снегонавявания. Максималната температура на височина 1200 метра ще е около минус 5°, на 2000 метра – около минус 9°.
Над Черноморието ще бъде облачно и с валежи предимно от дъжд. Максималните температури ще са 4°-6°. Температурата на морската вода е около 8°. Вълнението на морето ще е 2 бала.
Още от категорията
Виж всички
Три влекача пристигнаха за заседналия край Ахтопол танкер
Какво време ни очаква до края на декември
Тормозят жена от София, бореща се срещу незаконни постройки
Акценти
Виж всички
Румен Радев започва консултациите за ново правителство
Тормозят жена от София, бореща се срещу незаконни постройки