Държавата ще сложи спирачка на безкрайното роене на университети у нас под път и над път. Това ще стане със засилен контрол от страна на просветния министър и временно замразяване на появата на нови вузове чрез законови промени.

Установяване на мораториум върху откриването на нови висши училища, основни звена и филиали в държавните университети до приемането на Националната карта на висшето образование. Това са част от специфичните мерки, които са залегнали в проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за висшето образование. Документът, който е качен за обществено обсъждане, предвижда още просветният министър да утвърждава политика за развитието на всяко държавно висше училище.

Сред основните мотиви за предложените промени е да се ограничи необоснованото разрастване на институционалната мрежа за висше образование. За това се предлага създаването на Национална карта за висшето образование, която трябва да стимулира университетите да съсредоточат усилията си върху подготовката на кадри за пазара на труда с необходимото качество.

Тя ще определя профилната и териториалната структура на висшето образование в страната по професионални направления и специалности от регулираните професии. Сега масова практика е да се появяват вузове в градове, където не могат да се наберат студенти дори за един факултет. Или пък в тях да се откриват специалности, които не дават шанс за реализация.

Предвижда се регламентиране на реда за откриване на филиали и колежи в структурата на частните висши училища – това ще става по реда на откриването на тези звена в държавните висши училища – с 8 акт на Министерския съвет и след положителна оценка на съответния проект от Националната агенция за оценяване и акредитация.

Определят се и университети като изследователски – не като вид висши училища, а като статут за 4 години, който се придобива с включването им в списък, утвърден от Министерския съвет, актуализиран всяка година.

Сред промените при управлението на университетите е Съветът на настоятелите да включва и представител на общината, в която е седалището на висшето училище. От друга страна, в състава на Академичния съвет на държавните висши училища със съвещателен глас да участват и членовете на Съвета на настоятелите.

Освен това министърът на образованието ще сключва договор за управление с избрания от Общото събрание на висшето училище ректор. Последният ще изготвя ежегоден отчет до министъра за изпълнението на задълженията по договора.

За да се стимулира професионалното развитие на младите преподаватели, с предложените промени в органите за управление на висшето училище се увеличава квотата на младите преподаватели, пише още в законопроекта.

В момента у нас има над 50 висши училища, но всички те са извън първите 600 в ранглистите на университетите по света.