Уникален проект бе представен днес в заседателната зала на Община Пловдив, който вече втори месец връща надеждата и социалния живот на редица възрастни и самотни хора в големия град. В проекта „Мобилни, социални екипи” участие взимат Община Пловдив, БЧК, УМБАЛ „Свети Георги” и компания Трафик.
Проектът започна на 1 август след решение на Общинския съвет. Кметът Иван Тотев заяви, че такъв тип проект е уникален за цялата страна, тъй като в момента не се е правил в областен град.
Особено актуален е станал въпросът със самотните възрастни хора след последната зима, която беше изключително тежка и стотици възрастни хора са имали нужда от помощ, за да задоволяват елементарни битови потребности. Градоначалникът заяви още, че се радва, че толкова институции са се включили в такъв мащабен проект и се надява други градове да последват примера.
Подобен проект вече е реализиран в малките населени места около Пловдив, съвместно между БЧК и компания „Трафик”, но за първи път в областен град стартира такава услуга. Община Пловдив е първата голяма община, която се ангажира да приложи модела.
За програмата може да се кандидатства по няколко начина. Обособен е кол център, който ще бъде на разположение на гражданите 24 часа в денонощието. В социалната приемна на БЧК, в социалните служби на Община Пловдив и районните кметства желаещите да се включат в програмата могат да получат цялата необходима информация.
Всеки от потребителите ще има непрекъсната връзка с денонощния кол център. Сътрудници ще се обаждат на потребителите поне два пъти седмично, за да следят тяхното състояние. По график ще се закупуват изписаните лекарства от личния лекар. Също така ще се доставят и хранителни продукти при заявка. Самотните хора ще бъдат посещавани от социални асистенти, а доброволци ще ги придружават при разходка или у дома. Ще се организират посещения при личен лекар, а при нужда и бърз достъп до лечебно заведение.
В специалните мобилни екипи ще има обучен човек, който може да прецени дали някой трябва да бъде транспортиран по най-бързия начин до болница. Като партньор в проекта, УМБАЛ „Св. Георги” осигурява обслужване с приоритет на потребителите при пристигането им в Спешния център.