Реформата цели създаването на система с различни изходи, която винаги позволява както връщане към образованието, така и кариерно развитие. Това заяви министърът на образованието и науката проф. Тодор Танев при представянето на образователната реформа, предаде БГНЕС.

Танев подчерта, че МОН няма стремеж да извърши революционна реформа, но нейната цел е да даде такива резултати. Идеята е след промените, образованието да бъде онова място, където се учи още, но само това, което е необходимо. И така от просветен човек, да бъде изграден просветен професионалист.

Това ще се случи чрез изграждане на връзка между науката, пазара на труда, и продължаващото обучение, като желаният резултат е смаляването на дистанцията между центъра и периферия, както и намаляването на отпадащите ученици и безработните висшисти.

Не малка част от парите за реформата ще дойдат от оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж", което гарантира финансов ресурс за тях.

Най-голямата промяна е свързана със създаването на интегрирани професионални колежи, с две нива на обучение и подготвителен курс. Те ще бъдат предназначени за хора, завършили професионално образование с дуална система на обучение. Тези, които са завършили 10 клас, с първа професионално-квалификационна степен, и не са продължили към по-високо ниво, ще имат възможност да се обучават в подготвителния курс, а след това – да учат още две години за 4-та професионално-квалификационна степен.

Завършилите 12 клас пък, ще имат възможност да кандидатстват и в университети, и в интегрирани професионални колежи, където отново след 2-годишно обучение, ще получат 4-та професионално-квалификационна степен. Второто ниво на интегрираните професионални колежи ще дава диплома за мениджъри или за "майстори на майсторите". Ако някой реши да продължи образованието си в университета, след като е преминал през интегрирания професионален колеж, може да го направи, но само след полагане и на държавен зрелостен изпит, ако не е положил такъв.

Програмата за обучение в новите звена ще бъде задавана от работодателските организации, но под контрола на министерството. Засега най-голям интерес към изграждането на подобни специалисти изявяват от строителния бранш. Създаването на интегрирани професионални колежи няма да доведе нито до изчезването на центровете за професионална квалификация, нито до познатите ни досега колежи, в които се обучават професионални бакалаври.

Реформата предвижда и създаването на центрове за високи постижения, които ще бъдат звена над интегрираните професионални колежи и университетите. Те ще съчетават в себе си изследователска и производствена дейност и ще дават възможност за работа и на хората с майсторска степен, и на докторантите от университетите. В университетите пък освен факултетите, основни звена ще бъдат и департаментите.

ОЩЕ НОВИНИ ВИЖТЕ ТУК

TrafficNews.bg