
Училищата ще имат право да задължават учениците да носят маски в клас. Това става ясно от писмо на министъра на образованието Красимир Вълчев, изпратено до началниците на регионалните управления на образованието и директорите на учебни заведения.
Решението за задължително носене на маска в час ще се взема на училищно, а не на национално ниво, като в зависимост от обстоятелствата може да се отнася само до определен клас или пък за всички ученици.
Според писмото на министър Вълчев, за една група това ще е "наложително" - учениците от втория гимназиален етап (11-и и 12-и клас), които се смесват с различни класове в часовете по профилирана подготовка. Но и това решение образователният министър оставя в ръцете на педогогическите съвети.
Ето какво гласи пълният текст на министерската заповед:
"Уважаеми госпожи и господа,
В последните седмици развитието на епидемичната обстановка, свързана с COVID-19 в страната ни, се усложнява. Разработените насоки преди началото на учебната година позволиха тя да започне в една контролирана среда и да даде увереност при вземането на решения на ниво училище.
С навлизането в есенно-зимния период ситуацията с епидемията от COVID-19 и други вирусни заболявания се влошава, като едновременно с това става все по-динамична и неравномерна в различните области и общини на страната. Ето защо от изключително значение са и личните предпазни средства.
Също така в класните стаи и другите учебни помещения (кабинети, физкултурен салон, лаборатории, работилници), ако се осъществяват дейности с ученици от различни паралелки/класове/етапи и е невъзможно да се осигури дистанция от 1,5 м между учениците от различните паралелки; при провеждане на олимпиади и състезания и др.
При учителите, които преподават само в една паралелка, носенето на защитна маска е задължително за времето, когато осъществяват близък контакт с учениците, но за целите на преподаването, при наличие на разстояние по-голямо от 1,5 м между тях и учениците, е допустимо те да са без маска. Учителите могат да продължат да използват защитни шлемове, но само като допълнение към защитните маски за лице".


Още от категорията

Участник във финала на "Капките" предложи брак на приятелката си пред 40 000 на "Васил Левски"

