Запис от улична камера показва как бял автомобил спира в една малка уличка на Багдад. Мъж, облечен в бяло, се приближава до колата за секунда, а след това бяга до спрян наблизо мотоциклет и отпрашва. Датата е 27 септември 2018 г. Денят, в който Тара Фарес губи живота си.
Тя е от Ирак, но не изглежда като типичната жена от Близкия изток. Не се подчинява на консервативните разбирания, цялото й тяло е покрито с татуировки, демонстрира предизвикателното си за мнозина поведение онлайн и не се притеснява да бъде себе си. Тара е Instagram знаменитост и постепенно се превръща в една от най-дебатираните личности в страната.
Публикува снимки от пътуванията си, книгите, които чете, дрехите, които харесва, показва техники за грим.
След смъртта й социалните мрежи се превърнали в още по-ожесточено бойно поле. Личността на Тара винаги е била изключително спорна. Дори веднага след убийството на красивата иракчанка, потребители продължават да я наричат "уличница".
В много други държави онлайн поведението и щеше да се приеме за нещо напълно нормално - просто едно обикновено момиче, което показва на света какво харесва.
Ирак обаче все още е подчинен на доста радикални мюсюлмански възгледи. Татуировките се отричат напълно. Дрехите, които показват неприемливи за консервативните разбирания на страната части от женското тяло - също.
За Тара това няма значение. Тя прави каквото пожелае. Тя е себе си. Но това не винаги е било точно така. Тара не е отстоявала себе си, не е извисявала гласа си над статуквото. Пуши, говори вулгарно.
Само преди няколко години Тара е била една съвсем обикновена и много уплашена 16-годишна тийнейджърка в булчинска рокля, която се е страхувала до мозъка на костите си от онова, което и предстои.
Годината била 2012 г. На снимка се вижда как младата Тара стои в една малка стая, облечена в бяло. Лицето и е изрисувано с тежък грим, косата и - високо вдигната, прибрана от блестяща корона. Гръдта и е покрита с голяма златна огърлица - подарък от младоженеца. Мъжът, с когото би трябвало да прекара остатъка от живота си. Животът, който тепърва започвал, но свършвал точно в онзи миг. Защото я омъжват насила за човек, когото не обича.
Характерът му бил отвратителен. Бил изключително низко същество, което често я биело. Затова пекарала бременността си при своите родители. Веднага след раждането на сина и, детето било отнето от бащата на мъжа и. Тара била едва на 17. Детето загубило дете.
Затова решила, че не може да живее по този начин. Започнала да изразява себе си, направила първите татуси по пръстите на ръцете си, които започнали постепенно да се множат като мухи. Станала колкото харесвана, толкова и мразена в Ирак. Но вече имала платформа, на която да говори.
Това и коствало живота.
На 27 септември 2018 година Тара била простреляна. В болницата не пристигнал пациент. Пристигнал труп. Била с няколко куршума - в главата, врата и гърдите. Медиците все пак се опитали да я върнат към живот, но опитът се оказал безуспешен. Тара загива едва на 22-годишна възраст.
Новината за смъртта и се разпространява мълниеносно. Нейни почитатели не могат да повярват. Колеги и приятели си мислят, че е някаква шега, зле планирана рекламна кампания. Близките и са в абсолютен шок.
Тара е третата известна иракчанка, убита в Багдад, в рамките на два месеца. И трите престъпления били извършени в четвъртък следобед. Обществото веднага реагира - няма нищо случайно. Някой е взел на прицел "либералните" жени в Ирак и влиятелните личности в социалните мрежи.
Убийството на Тара не било първото. Нямало да бъде и последното, а това уплашило жените в Ирак. Може би това била целта.
Шест месеца след убийството, убийците на Тара все още не били наказани. Случаят е заметен под килима. Престъплението изглежда забравено. Дори за онези, които са засегнати от загубата на красивата Instagram звезда, изглежда са продължили с живота си.
Това не е обичайно за страна като Ирак, където престъпленията не остават неразгадани просто така. Причините за това остават неясни и до днес.
Превод и редакция: TrafficNews
Още от категорията
Съпругата на Данаил Веселинов: Докато не стъпи на българска земя, не смея да се радвам