Турска компания, която управлява големи СПА центрове в Истанбул и Бурса, проявява интерес към минералната баня в Банкя. Чужденците са заинтригувани заради големия ремонт и реставрация на къпалнята, която трябва да отвори врати догодина.
Италиански и френски фирми с опит в балнеолечението също са сред възможните кандидати да управляват банята в родния град на премиера Бойко Борисов, която ще бъде дадена за стопанисване на външна фирма. Тя ще бъде избрана с конкурс, предстои обявяването на процедура. Преди това обаче трябва да бъде направен анализ какъв точно модел на стопанисване да бъде избран, като се проучват 5 варианта, обясни кметът на Банкя Рангел Марков.
108-годишната сграда беше пред рухване след като още през 2000 г. беше затворена, защото стана опасна за ползване. Обновяването й започна в началото на ноември 2018 г., очаква се ремонтът да приключи през май догодина.
Средствата за реконструкция на уникалната сграда, която е паметник на културата, бяха осигурени с продажба на право на строеж на хотел в близост на компанията "Алианц". Частният инвеститор ще ползва хотела 35 години и след това той трябва да премине под управлението на общината.
Ремонтът на банята беше инспектиран днес от столичния кмет Йорданка Фандъкова, която беше придружена от зам.шефа на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев, кмета на Банкя Рангел Марков и общинските съветници Анна Стоикова и Николай Стойнев.
„Половината от реставрационните и строителни дейности на банята в Банкя са завършени и догодина по това време тя ще отвори за посетители. Заедно с реставрацията на басейните изграждаме и инсталация, с която цялата сграда да се отоплява с минерална вода. Планираме и строителство на 25-метров басейн за плуване на ниво -1”, обясни кметът Рангел Марков.
„Хванахме последния момент за спасяване на банята. Още няколко дни и от едната страна щеше да рухне покрива и конструкцията. Покривът вече е изцяло подменен, нова е дограмата и фасадите са готови.
Работата на обекта е прецизна и възстановяваме всички архитектурни детайли, а те трябва да бъдат реставрирани", обясни Марков. Проектът за възстановяване, реставрация и адаптация е съгласуван с Института по паметниците на културата. В оригиналния си вид се запазват фасадата, басейните, подовете, голямото централно фоайе и дървените кабинки.
Майстори почистват оригинални плочки от подовата настилка и те отново ще бъдат поставени. Изцяло е запазена и дърворезбата на дървените прегради между кабинките. Те вече са изшлайфани и са подготвени за лакиране. След като изцяло бъде завършен покривът на минералната баня, тогава ще започне възстановяването на централното фоайе.
Вече са реставрирани и коритата в големия басейн и предстои да бъдат поставени. Най-важното обаче е, че сполучливо е възстановена емблемата на банята- морска мида. Огромна такава има над централния вход, а по-малки са в дърворезба над всяка врата на кабинетите.
Заместник-кметът на София Тодор Чобанов коментира, че предците ни неслучайно са направили огромен салон в центъра на сградата, който е съзнателно подготвен за културни събития.
Според него в банята могат да се правят и концерти, като тя може да събере 100-150 души. Той допълни, че сградата ще се използва и за заснемането на исторически филми.
"Банята ще е готова през 2020 г. и догодина по това време вече ще работи. Столична община е инвестирала над 20 млн. лв. в минералните води на София. В Банкя е най-знаковата баня като архитектурна стойност. Увеличен е и капацитетът на подземните помещения за СПА. Стратегията ни е да се използва максимално минералната вода", каза Фандъкова
Във Фейсбук тя се похвали, че започва възраждането и на други знакови минерални бани в столицата.
"По мое настояване държавата прехвърли на общината и баните в „Овча Купел“ и „Горна Баня“ – целта ни е да инвестираме в реставрация на сградите и възстановяване на балнеолечебната и СПА дейност в басейните, написа столичната кметица. Предстои и изграждането на първия общински аквапарк в минерална вода на 25 дка към новия парк „Възраждане“.